A kurdok átvették az ellenőrzést Szindzsár központja felett

Önvédelmi erőik elűzték onnan az Iszlám Állam dzsihadista szervezet harcosait – közölték szemtanúk.

MTI
2015. 11. 13. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dzsihadisták által tavaly augusztusban elfoglalt város felszabadítására a kurd harcosok csütörtökön indítottak szárazföldi offenzívát, amelyet a Washington vezette nemzetközi katonai szövetség légicsapásokkal támogat.

Az összecsapások során leromboltak számos házat és üzletet. Az utcákon megrongálódott autókat, néhány ház falán az Iszlám Állam feliratot lehet látni – számoltak be róla szemtanúk.

A harcokban a pesmergák mintegy 7500 harcosa, valamint a jazidi keresztény kisebbség tagjai is részt vesznek. Utóbbi közösség ősi lakhelyének számított Szindzsár, ám az őket eretnekeknek tartó dzsihadisták elűzték őket a településről.

A kurd regionális biztonsági tanács Twitter-üzenetében közölte, hogy a szíriai határ közelében található Szindzsárba „minden irányból” behatoló pesmergák visszafoglaltak számos stratégiai jelentőségű létesítményt, az Iszlám Állam harcosai pedig „menekülnek” a városból.

A pesmergák egyik parancsnoka elmondta, hogy csak minimális ellenállásba ütköztek a pénteki előrenyomuláskor, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy Szindzsárt még nem szabadították fel teljesen a dzsihadisták uralma alól. Az Egyesült Államok irányítása alatt álló nemzetközi koalíció illetékesei szerint nagyjából 400-550 IÁ-harcos volt a városban az offenzíva kezdete előtt.

A kurdoknak már csütörtökön sikerült elfoglalniuk egy stratégiai jelentőségű észak-iraki útszakaszt, amivel elvágták az Iszlám Állam egyik fontos utánpótlási vonalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.