A német konzervatívok megállapodtak a menekültkérdésről

A nyilvánosságra került részletek szerint a legfontosabb a tranzitzónák létrehozása.

MTI
2015. 11. 01. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két párt terveit összefoglaló – a ZDF közszolgálati televízió által vasárnap este nyilvánosságra hozott – dokumentum szerint a legfontosabb cél a menedékkérők beáramlásának „rendezetté tétele és irányítása”, valamint a küzdelem a menekülthullámot kiváltó okok megszüntetéséért, hogy mindennek révén „csökkenjen a menekültek száma”. A második számú cél a segítség a bajbajutottakon és a védelemre szorulók integrációja.

A dokumentum hét országos szintű és öt európai uniós, illetve nemzetközi szintű intézkedést sorol fel.

A nemzeti szintű intézkedések közül az első a tranzitzónák létrehozása a határellenőrzés javítása céljából. A határ térségében kialakítandó övezetekben gyorsított eljárással kell dönteni a biztonságos minősítésű országokból származó, a hatóságokkal nem együttműködő, beutazási tilalommal sújtott vagy a menekültstátusz megszerzésével nem először próbálkozó emberek ügyében, és ezekből az övezetekből kell hazaszállítani őket.

Másodikként a német–osztrák határőrizeti együttműködés fejlesztését jelölték meg. A javaslat szerint a német és az osztrák hatóságoknak közösen kell járőrözniük a bajor–osztrák zöldhatáron, és létre kell hozni egy közös központot a rendőri, határőrizeti munka összehangolására.

A javaslatok között szerepel a családegyesítés lehetőségének átmeneti, két évre szóló felfüggesztése azon menedékkérők esetében, akik ugyan nem jogosultak menekültstátuszra, de Németországban maradhatnak valamilyen ok miatt, például azért, mert hazájukban halálbüntetés fenyegetné őket.

A konzervatívok egyebek mellett javasolják az úgynevezett menekültigazolvány bevezetését. Ezzel csökkenthető a bürokrácia, megspórolható, hogy a menekülteket minden egyes hatóságnál és hivatalnál külön nyilvántartásba vegyék.

Az európai uniós és nemzetközi szintű intézkedések között az első az uniós külső határok „szigorú védelme”, illetve egy EU–Törökország csúcstalálkozó mielőbbi összehívása. A csúcson a törökországi menekültek ellátásának pénzügyi támogatásáról és az uniós csatlakozási tárgyalások újabb fejezeteinek megnyitásáról kell dönteni, és határozni kell a harmadik országok állampolgárainak visszafogadásáról szóló egyezmény életbe léptetésének, valamint a török állampolgárok vízummentességéről szóló tárgyalások felgyorsításáról. A csúcson mindezen kívül dönteni kell egy „legális menekültkontingens” áttelepítéséről Törökországból az EU-ba.

A kezdeményezések között szerepel az afganisztáni katonai szerepvállalás meghosszabbítása, egy visszafogadási megállapodás kidolgozása Bangladessel. Szerepel a dokumentumban az az elvárás is, hogy a görögországi és olaszországi hot spotoknak már az idén teljes mértékben működőképessé kell válniuk.

A megállapodás révén enyhül a feszültség az Angela Merkel kancellár vezette CDU és a szövetségi kormány menekültpolitikáját bíráló, Horst Seehofer bajor miniszterelnök vezette CSU között, és a testvérpártok közösen helyezik nyomás alá a harmadik koalíciós partnert, a szociáldemokrata pártot (SPD), amely elutasítja a tranzitzónák létesítését és fenntartásokkal viszonyul a családegyesítés lehetőségének korlátozásához.

Angela Merkel és Horst Seehofer kedden együtt ismerteti a kezdeményezéseket a CDU/CSU parlamenti (Bundestag-) frakciójának ülésén. A frakcióban jelentős az elégedetlenség a kancellárral szemben, és belügyekkel foglalkozó szakpolitikusok jelezték, hogy a kormányt a határok lezárására felszólító határozattervezetekkel készülnek a keddi ülésre.

Angela Merkel és a Bundestagban képviselői hellyel nem is rendelkező Horst Seehofer közös fellépése a frakcióülésen azt szolgálhatja, hogy a pártszövetség a viták után demonstrálja egységét és cselekvőképességét.

A CDU és a CSU vezetői szombat este öt órán keresztül tárgyaltak. Vasárnap a testvérpártok vezetői az SPD elnökével, Sigmar Gabriellel egyeztettek, aki két órás tárgyalás után távozott a berlini kancellári hivatalból. Ezután a konzervatív kormánypártok vezetői újabb öt órás tárgyalás során dolgozták ki a megállapodást.

A nagykoalícióban így végül a két konzervatív erő nagyjából közös álláspontra jutott az európai migrációs válság kezelésének fő irányáról, de a megegyezés a szociáldemokratákkal még várat magára.

Angela Merkel, Horst Seehofer és Sigmar Gabriel csütörtökön találkozik ismét, hogy megpróbálják rendezni a még megmaradt nézeteltéréseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.