Ashton Carter amerikai védelmi miniszter és dél-koreai kollégája, Han Min Koo megegyeztek abban, hogy kidolgoznak egy tervet az észak-koreai rakétaarzenál felmérésére, és ha kell, azok megsemmisítésére. Erről közös nyilatkozatot is kiadtak a két ország közötti, szokásos éves biztonsági értekezletet követően – írta hétfőn a Bloomberg hírügynökség. Ezzel egyidejűleg a japán miniszterelnök és a dél-koreai elnök is leültek tárgyalni. Washington csendben támogatta a találkozót, ugyanis komoly aggodalommal tekint Észak-Koreára és a régiós kínai terjeszkedésre is, és enyhíteni kívánja a területi konfliktusokkal terhelt japán–dél-koreai viszonyt.
– Őszintén beszéltünk az észak-koreai fenyegetésről, mely nukleáris, ballisztikus rakéták, kiber- és hagyományos harcászati fegyverek használatát is jelentheti – jelezte Carter a közös sajtótájékoztatón, hozzátéve, ezek nemcsak a Koreai-félszigetet, de a régiót és az Egyesült Államokat is veszélyeztetik.
Észak-Korea azt állítja, hogy képes nukleáris robbanófejjel ellátni a támadórakétát. Az amerikai–dél-koreai tervezet több korábban kidolgozott forgatókönyvet is tartalmaz. A dél-koreai kormány szeptemberben közölte, bármikor képes atomtámadást mérni ellenségeire, ha ez szükségessé válna, és ezt nyomatékosítva élénkítette a munkát nukleáris erőműveiben.
Dél-koreai számítások szerint 2500–5000 tonna vegyi fegyvert birtokolhat Phenjan, és mivel ehhez komoly rakétaarzenál is társul, ez akár az USA-t is veszélyeztetheti. Arra gyanakszanak, hogy a 2013-ban végrehajtott harmadik nukleáris tesztet idén követheti a negyedik.
Japánban és Dél-Koreában csaknem 75 ezer amerikai katona állomásozik jelenleg.