– A bukaresti klubtragédia nyomán kirobbant, a Ponta-kormány bukásához vezető tüntetések idején megragadta a figyelmemet a következő felirat: „Még a migránsok is menekülnek előlünk.” Pontosan mi váltotta ki a román társadalomból ezt a pesszimizmust?
– Az, hogy a kommunizmus bukása óta az intézményrendszer természetesnek vélt változásában reménykedett, ami máig nem történt meg. Az emberek odajutottak, hogy egyre kisebbek lettek az elvárásaik, és az ezekhez viszonyítva kevesebb pozitívumot sem értékelik már. Napjainkra a románok önbecsülése és önbizalma alacsonyabb, mint negyed évszázada. Mindez nem tartozik egy nemzet alapvető jellemvonásai közé, elsősorban pszichoszociális okai vannak, amit egyaránt kivált a szegénység, az önbizalom- és a perspektívahiány, az állami intézményekbe és a politikai elitbe vetett bizalom általános megcsappanása. A politikai és menedzseri elit súlyos hiányosságaival szembesülünk, nincs országprojektünk, jövőtérképünk, nem gondolkodunk stratégiákban. Éppen ezért a társadalom reakciója érzelmi alapú és radikálisan elutasító. Mellesleg a kontinensen végigsöprő populista, nacionalista hullámot figyelembe véve európai szinten is a politikai vezetők legitimitásának válságát tapasztalni, teljesítményhiányuk, kudarcuk szembeötlő.
– Ehhez a közérzethez hozzájárult az is, hogy a rendszerváltás idején megfogalmazott célok és ideálok jelentős része nem teljesült.
– Az akkori elvárások túlságosan nagyok voltak az országnak a nyugat-európai társadalmaktól való leszakadásához képest, amit az euroatlanti integráció után sem sikerült pótolni. Sőt, ha a jelenlegi stagnálást, a „jólét” sajátos újraelosztásának módját vesszük figyelembe, a helyzet egyáltalán nem rózsás. Miközben a románok művelt, egészséges, tájékozott, a jóléthez és az élet biztonságához szokott embereket szeretnének látni maguk körül, ebből szinte semmi nem valósult meg. Az oktatás folyamatos és elhibázott reformokon megy keresztül, az egészségügy vég nélküli válságát éli, másról se szól, mint az ártámogatott gyógyszerekről, a kórházbezárásokról, a szakemberek elvándorlásáról, az ország lakosságának több mint felét kitevő vidéki lakosságnak az alapvető infrastruktúrája – oktatás, egészségügyi ellátás, kommunikációs csatornák – is hiányzik. Itt tartunk, miközben a társadalom a nyugat-európai színvonalhoz közelítő gyors változásokat várt.