Az elnök erről hétfőn, a délnyugat-kínai Csungkingban beszélt, ahol megkezdte kétnapos kínai látogatását. A helyi online média szerint Hollande úgy fogalmazott, hogy „globális és ambiciózus” megállapodást szeretne, amely a felmelegedést 2 Celsius-fokra korlátozná világszerte, és úgy vélte, ehhez a világ második gazdaságának, a legnagyobb fejlődő országnak a cselekvő támogatására is szükség van.
„A globális felmelegedés elleni küzdelem, bolygónk védelme humanitárius ügy, egyúttal számottevő gazdasági jelentősége is van, a zöldnövekedés” – mondta. Hollande szerint Kína a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátójaként számon tartott országként kulcsszereplője lesz a november 30-án kezdődő párizsi csúcsnak, ahol 195 ország fogja képviseltetni magát, és ahol minden bizonnyal ismét vita bontakozik majd ki arról, hogy a fejlődő vagy a fejlett államoknak kellene-e nagyobb részt vállalniuk a kibocsátás csökkentésében.
Párizs egy jogilag kötelező érvényű mechanizmust szeretne, amelyet ötévente áttekintenének. Peking, csakúgy mint a negyedik legnagyobb kibocsátó India, azonban eddig elzárkózott minden olyan javaslat elől, amely szankciókkal, büntetés kilátásba helyezésével próbálna érvényt szerezni a kitűzött céloknak. Kína, mintegy ígéretképpen, az idén júniusban már közölte, hogy szén-dioxid-kibocsátása várhatóan 2030 körül tetőzik.
Sajtójelentések beszámolnak róla, hogy a francia elnök társaságában, több minisztere mellett, csaknem 40 vállalatvezető van, ami jelzi, hogy tárgyalásain a két ország közti üzleti, kereskedelmi kapcsolatok is hangsúlyt kapnak. A több mint 30 milliós Csungkingban delegációjával felkeresett egy kínai–francia vízkezelő vállalatot, ezzel is jelentőséget adva az úgynevezett zöldnövekedés iparágait érintő együttműködésnek. Francois Hollande Pekingben tárgyal vendéglátójával, Hszi Csin-ping kínai elnökkel, aki minap fogadta Angela Merkel német kancellárt, előtte pedig Londonban vendégeskedett. A francia elnök a kínai fővárosból Dél-Koreába megy.