„Kis kék emberek” zaklatják Amerikát

Amikor a múlt héten a USS Lassen elhajózott a dél-kínai-tengeri zátonyok mellett, a térségi hatalmi harc új szereplői tűntek fel.

Zord Gábor László
2015. 11. 04. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg a Lassent a kínai hadihajók professzionálisan, biztonságos távolságból, veszélyes manővereket nélkülözve kísérték, amikor az behatolt a mesterséges szigetek körül Kína által deklarált, de a nemzetközi jog által el nem ismert 12 mérföldes sávba, ugyanez nem volt elmondható több más vízi járműről. Ezek a zátonyok körül horgonyoztak, és láthatóan a hadihajó közeledtére aktivizálták magukat. Megközelítették, átvágtak az orra előtt és a tat mögött kényelmetlen távolságban. Egyesek köröztek az Arleigh Burke osztályú, Aegis harci rendszerrel felszerelt, 9200 tonna vízkiszorítású jármű körül, amint az irányváltoztatás nélkül, határozottan közvetítette Washington politikai üzenetét Pekingnek.

A Spratly-szigetek részét képező Subi-zátony körül rendszerint kevés a halászhajó. – Ha racionálisan nézzük, akkor eléggé nyilvánvaló, hogy a halászhajókat a tengerészeti milícia tagjai üzemeltették, különösen az általuk végzett manővereket figyelembe véve – mondta.

A szakértő felfedezte, hogy ez a kínai tengeri milícia már számos térségi incidensben vett részt, például akkor, amikor halászhajók az amerikai Impeccable kémhajót „zaklatták” 2009 márciusában. De ilyen volt a HYSY 981 olajfúró platform esete is Vietnam és Kína között tavaly három és fél hónapon át, illetve a Fülöp-szigetekkel a második Thomson-homokpadnál 2014 márciusában.

Erickson arra is rámutatott, hogy ez a taktika a hivatalos kínai tengerészeti doktrínában is megtalálható, és a személyzet kék egyenöltözékéről a legtöbbször könnyen azonosítható. – Álcaruhában katonáknak nevezhetők, de ha ezt levetik, törvénytisztelő halászokká válnak – idézte a Kínai Néphadsereg lapját az amerikai szakértő. Alkalmazásuk alapja az, hogy az amerikai és szövetséges erőket szigorú szabályok kötik a halászokkal szembeni fellépésben, és ameddig sikerül minden kétséget kizáróan azonosítani a milicistákat, a kínaiak időt nyernek egy incidens során.

Az Egyesült Államok és Kína nemrég egyezményt kötött a „nem tervezett tengeri találkozók” esetére, de ez kínai részről csak a haditengerészetre vonatkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.