A The Guardian birtokába jutott megrázó képek, videó- és hangfelvételek egyikén egy férfi azzal fenyegetőzik, hogy megöli magát, mielőtt a brit rendőrök odaérnének. Egyik társa pedig vágást ejtett az arcán, amelyet így vér borít. Más videókon gyerekek könyörögnek a szabadon engedésükért.
„Tizenkét éves vagyok, Itt ülünk a sátrakban, fázunk, és nem mehetünk ki innen Kérem, segítsenek nekünk!” – mondja egyikük. Egy hangfelvételen egy nő így beszél: „Manar vagyok Szíriából, huszonhét éves. Tévedésből menekültünk ide a háború elől. Három napot voltunk a tengeren a halál közelében, itt viszont minden olyan, mintha börtönben volnánk. Nem maradhatunk itt tovább.”
Egy videón egy nagyobb csoport tiltakozik egy magas drótkerítésnél, egyikük a tetején skandálja: „Engedjenek ki!” Másikuk így replikázik az őt nyugtató rendőröknek: „Emberek vagyunk, nem állatok!”
A The Guardian más képein az látható, ahogy a csoport néhány tagja szombaton több sátrat felgyújt. A Ciprusi Vöröskereszt vezetője nem kommentálta a felvételeket, de azt elismerte, hogy a legutóbb érkezett csoport tagjai eléggé frusztráltak voltak.
A csoport Törökországból igyekezett Görögország felé, hogy menekültstátuszt szerezzen. Október 21-én értek partot, miután egy ciprusi halász észrevette a csónakjaikat három mérföldnyire egy másik brit katonai tábortól, Akrotíritől – ezt már a ciprusi parti őrség parancsnoka mondta. A brit felségvizeken észlelt csónakok így a brit területen értek partot, ahol ellátták, majd Dekéliára szállították őket. Bár egy Hasszán néven bemutatkozó fiatalember szerint már október 22-én azt ígérték nekik, hogy néhány nap múlva továbbszállítják őket és benyújthatják menedékkérelmüket, azóta is itt vesztegelnek.
Ciprus befogadta a beérkezett migránsok menedékkérelmét, bár az ENSZ szerint ez a britek feladata lett volna. A két ország között 2003-ban megkötött egyezség értelmében ugyanakkor a brit felségterületre érkező menedékkérőknek is joguk van a britek költségére hozzáférniük a szolgáltatásokhoz Cipruson.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma nem kommentálta a történteket, ahhoz azonban ragaszkodott, hogy a menekültek mindig megfelelő ellátásban részesülnek, bár tudnak róla, hogy „néhány incidens történt az ideiglenes elszállásolás kapcsán” – így a szóvivő, aki szerint a menedékkérőknek van étele, szállása, magánélettere, és hozzáférnek kommunikációs eszközhöz, az ENSZ-ellenőr szerint átlagon felüli minőségben. Mindenesetre folytatják a szoros együttműködést a ciprusi hatóságokkal, hogy olyan gyorsan kezeljék a helyzetet, ahogy csak lehet. A kormány azonban nem fog újabb migránsútvonalat nyitni az Egyesült Királyság felé – mondta.
Egyébként – mint a The Guardian hozzáteszi – korábban csak egy alkalommal érkeztek menekültcsónakok brit felségterületre: 1998-ban 67 iraki és szíriai kurd ért partot hasonló módon, akiket a bázis politikai státusza miatt azóta sem engedtek szabadon. A mostani csoportot egyébként elkülönítve tartják a 17 éve érkezettektől.