Könyörgő menekültekkel sokkolnak a brit bázison

A 17 éve érkezett menekülteket azóta sem engedték tovább, az újonnan jöttek kiakadtak.

VZ
2015. 11. 03. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Guardian birtokába jutott megrázó képek, videó- és hangfelvételek egyikén egy férfi azzal fenyegetőzik, hogy megöli magát, mielőtt a brit rendőrök odaérnének. Egyik társa pedig vágást ejtett az arcán, amelyet így vér borít. Más videókon gyerekek könyörögnek a szabadon engedésükért.

„Tizenkét éves vagyok, Itt ülünk a sátrakban, fázunk, és nem mehetünk ki innen Kérem, segítsenek nekünk!” – mondja egyikük. Egy hangfelvételen egy nő így beszél: „Manar vagyok Szíriából, huszonhét éves. Tévedésből menekültünk ide a háború elől. Három napot voltunk a tengeren a halál közelében, itt viszont minden olyan, mintha börtönben volnánk. Nem maradhatunk itt tovább.”

Egy videón egy nagyobb csoport tiltakozik egy magas drótkerítésnél, egyikük a tetején skandálja: „Engedjenek ki!” Másikuk így replikázik az őt nyugtató rendőröknek: „Emberek vagyunk, nem állatok!”

A The Guardian más képein az látható, ahogy a csoport néhány tagja szombaton több sátrat felgyújt. A Ciprusi Vöröskereszt vezetője nem kommentálta a felvételeket, de azt elismerte, hogy a legutóbb érkezett csoport tagjai eléggé frusztráltak voltak.

A csoport Törökországból igyekezett Görögország felé, hogy menekültstátuszt szerezzen. Október 21-én értek partot, miután egy ciprusi halász észrevette a csónakjaikat három mérföldnyire egy másik brit katonai tábortól, Akrotíritől – ezt már a ciprusi parti őrség parancsnoka mondta. A brit felségvizeken észlelt csónakok így a brit területen értek partot, ahol ellátták, majd Dekéliára szállították őket. Bár egy Hasszán néven bemutatkozó fiatalember szerint már október 22-én azt ígérték nekik, hogy néhány nap múlva továbbszállítják őket és benyújthatják menedékkérelmüket, azóta is itt vesztegelnek.

Ciprus befogadta a beérkezett migránsok menedékkérelmét, bár az ENSZ szerint ez a britek feladata lett volna. A két ország között 2003-ban megkötött egyezség értelmében ugyanakkor a brit felségterületre érkező menedékkérőknek is joguk van a britek költségére hozzáférniük a szolgáltatásokhoz Cipruson.

Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma nem kommentálta a történteket, ahhoz azonban ragaszkodott, hogy a menekültek mindig megfelelő ellátásban részesülnek, bár tudnak róla, hogy „néhány incidens történt az ideiglenes elszállásolás kapcsán” – így a szóvivő, aki szerint a menedékkérőknek van étele, szállása, magánélettere, és hozzáférnek kommunikációs eszközhöz, az ENSZ-ellenőr szerint átlagon felüli minőségben. Mindenesetre folytatják a szoros együttműködést a ciprusi hatóságokkal, hogy olyan gyorsan kezeljék a helyzetet, ahogy csak lehet. A kormány azonban nem fog újabb migránsútvonalat nyitni az Egyesült Királyság felé – mondta.

Egyébként – mint a The Guardian hozzáteszi – korábban csak egy alkalommal érkeztek menekültcsónakok brit felségterületre: 1998-ban 67 iraki és szíriai kurd ért partot hasonló módon, akiket a bázis politikai státusza miatt azóta sem engedtek szabadon. A mostani csoportot egyébként elkülönítve tartják a 17 éve érkezettektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.