Menekültkérdés a másik szemüvegén át

Lapunk körbenézett, hogyan látja Európát és mit gondol sajátjairól a migránsokat küldő országok médiája.

Balogh Roland
2015. 11. 02. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az afganisztáni Pajhwok hírügynökség angol nyelvű szolgálata arról írt, hogy a kabuli törvényhozás felsőháza hivatalos diplomáciai jegyzékben arra kérte Berlint, vizsgálják felül azt a tervüket, amelynek értelmében tegnaptól elvileg deportálják azokat az afgánokat, akiknek elutasítják a menedékkérelmét. A német kormány nemrég döntött erről a lépésről, illetve a migránskérdéssel kapcsolatos több szigorítás mellett. Az új szabályok értelmében minden menedékkérelmét elutasított migránst hazaszállítanak, a műveletben pedig a német hadsereg is részt vesz, a Bundeswehr csapatszállító gépeivel viszik haza az embereket. „Angela Merkelnek nem kellett volna hiú reményekkel kecsegtetnie a menekülteket, akik sokszor családtagjaikat is elvesztették a hosszú és viszontagságos út során” – idézték az egyik afgán parlamenti képviselőt. Niszar Harisz szerint ha nem akarnak menekülteket, nekik is le kellett volna zárniuk a határaikat, mint a többi európai uniós tagállamnak. Egy másik képviselő, Lailuma Ahmadi szerint a német deportálás teljesen igazságtalan azokkal az afgánokkal szemben, akik veszélyes út után a nélkülözés, mélyszegénység, extrém munkanélküliség és a személyes biztonság, illetve a megfelelő igazságszolgáltatás hiánya elől menekülve Németországba érkeztek.

Afgánok ezrei hagyják el hazájukat, és Európába tartanak, de az már amúgy is a szíriaiak özönével szembesül – írja az indiai One India portál, amely szerint sem Pakisztán, sem Irán nem látja szívesen őket, így újabb óriási válság körvonalazódik. A cikkben nyilatkozó amerikai szakértő rámutat: az ország történelmében visszatérő rémálom, amely az 1970-es évektől kezdve több exodusban is testet öltött, pont azoktól az értékes szakemberektől fosztja meg őket, akikre egy modern állam létrehozásához szükségük lenne. A Woodrow Wilson Nemzetközi Központ kutatója, Michael Kugelman szerint a kivándorlás a tálibok idei offenzívájával kezdődött, és tovább erősödött, amikor a harcok a sűrűn lakott Kunduz környékére is átterjedtek. Szeptemberben a kabuli hatóságok naponta kétezer útlevelet állítottak ki, ami háromszorosa a fél évvel ezelőtti mennyiségnek. Pakisztán nemrég úgy döntött, hogy az országban élő mintegy hárommillió afgán közül másfél millió személyi okmányainak érvényességét nem hosszabbítja meg; ráadásul a belső konfliktusok miatt amúgy is sok pakisztáni volt kénytelen elhagyni az otthonát, ha a hazáját nem is. Irán pedig azért toloncolja ki az afgánokat, mert az ő drogkereskedelemhez való kötődésük nehezíti az ország drogellenes küzdelmét. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy sok afgán mégis a kockázatos utat választja Európába.

Az Európai Unióra katasztrofális jövő vár, amennyiben nem ad válaszokat a menekültek „fair” elosztása, a befogadás költsége vagy a migrációs útvonalak körüli kérdésekre – írja a pakisztáni The Express Tribune lap. Publicistája a migránsválság számos epizódját, megszólalását – köztük Orbán Viktorét, Kertész Imréét, Soros Györgyét – felelevenítve úgy véli: a demográfiai helyzet diktálja majd a kulturális diskurzust. Utal arra is, hogy a jelenlegi helyzetet 42 évvel ezelőtt megjelent regényében, a Szentek táborában mint Európa halálának metaforáját megjósolta Jean Raspail francia író. „Más fajok elterjedése elkerülhetetlenül pusztulásra ítéli a mi fajunkat, az én fajomat, ha ragaszkodunk jelenlegi erkölcsi elveinkhez” – idéz Raspailtól a cikket jegyző tudós, Munawar A. Anees, a Periodica Islamica folyóirat alapítója.

A kurd Rudaw hírportál is főként a pozitív híreket domborítja ki. Németországi helyszíni riportjukban például egy vidéki városkát látogatnak meg, ahol szinte mindenki nagy szeretettel várja a háború elől menekülőket, ritka kivételt néhány aggodalmas idős ember jelent csupán. Egyikük például azon értetlenkedik, miért kellene segíteniük bárkin is, mikor rajtuk sem segített senki a második világháború során, amikor négy emberrel osztoztak egy tizenkét négyzetméteres szobán, és a tehén vályújából kellett ivóvizet merniük. Az effajta hangokat azonban gyorsan lehurrogják a „felvilágosult” unokák. A kurd portál egy másik riportere a francia Calais-ból jelentkezett, száguldó vonatokra ugráló emberekről, teherautókra felszökdöső potyautasokról azonban elfelejtett megemlékezni. Ehelyett kiderült, hogy az itt várakozó menekültek még franciául és angolul is tanulhatnak. Minő szerencse, írja a lap, hiszen a menekültek legnagyobb része Nagy-Britanniába készül, ahol a riporter értesülései szerint a legtöbb kérelmet elfogadják.

Amelyik állam megtagadja az együttműködést a terrorizmus ellen alakult szíriai–orosz szövetséggel, az valójában az Iszlám Állam törekvéseit támogatja, írja a kormányközeli Syria Times. A terrorizmusellenes akciónak ki kell terjedni a földi hadműveletekre is, és kapcsolatba kell lépni a szíriai arab és az iraki hadsereggel is, de nem merülhet ki mindez a mérsékelt katonai csoportok kiképzésében, mert az a taktika már megbukott. A cikk szerint a mérsékelt ellenzék megnevezés csak arra szolgál, hogy ezek a homályos motivációjú szabadcsapatok elkendőzzék, valójában kihez lojálisak. A hírportál beszámol arról is, hogy a „szoros szálakkal a demokrata párthoz kötődő” amerikai Podesta tanácsadó cég a közelmúltban kötött szerződést Szaúd-Arábiával az ország imázsának javítása céljából. A kapcsolat a két ország között kiváló, ha pénzről lehet szó. Rijád emellett a Clinton Alapítvány legbőkezűbb adományozója. Az egykori tiszt a hírportálnak elmondta, Hillary Clinton külügyminisztersége idején rálátott arra, hogy az amerikai külügyi vezetés milyen mechanizmusok által támogatta az al-Kaidát, az Iszlám Államot és egyéb terrorszervezeteket. Ezekre csak akkor fog fény derülni, ha Clintont bíróság elé állítják – fogalmaz a szakértő szavaira utalva a portál. A cikk egy amerikai volt katonai illetékesre hivatkozva azt írja, a szaúdi rezsim a közvetlen kiváltója az európai menekültválságnak és a szíriai állam szétzúzásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.