Merkel: Nem vitattunk meg számokat

Az EU pedig 3 milliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását.

MTI
2015. 11. 29. 21:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merkel megerősítette továbbá, hogy az unió 3 milliárd euróval segíti a Törökországban tartózkodó menekültek ellátását, valamint újabb fejezetet kész megnyitni a török EU-csatlakozási tárgyalásokon. A kancellár hangsúlyozta elkötelezettségét a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást biztosító schengeni övezet megőrzése mellett.

A vasárnap elfogadott zárónyilatkozatnak nem része az, hogy az Európai Unió országai között kötelezően szét lehetne osztani a migránsokat – közölte Orbán Viktor miniszterelnök.

A magyar szempontokat ezzel sikerült érvényesíteni – erősítette meg a kormányfő.

A nyilatkozat világos garanciát ad Magyarország számára, hogy senkit sem kell kötelező jelleggel befogadnia – nyilatkozott a miniszterelnök, aki reményét fejezte ki, hogy a nagyhatalmak jó megállapodást kötöttek, hiszen Európának az az érdeke, hogy Törökország visszatartsa a migránsokat.

Az elfogadott szöveg nem tér ki arra, hogy a migránsok áttelepítését milyen számban és milyen módszerrel képzelik el, de erre egyértelmű szándék mutatkozott a jelenlévő vezetők között – közölte a miniszterelnök.

Az unió által Törökországnak felajánlott, a menekültek ellátását segítő 3 milliárd eurós pénzügyi keret kétéves periódusra szól – tájékoztatott a kormányfő, aki emberiességi szempontból helyesnek tartotta a Magyarország 18 milliós hozzájárulását, az összeget pedig méltányosnak nevezte a nemzeti össztermék arányaihoz képest.

Zárónyilatkozatban fogadták el vasárnap az uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozója keretében azt a közös akciótervet, amely a remények szerint kulcs lehet a menekültválság megoldásához, és felgyorsíthatja Törökország uniós csatlakozását is.

Törökország erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló illegális migráció megfékezése érdekében, az EU pedig 3 milliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását. A tizenegy pontos zárónyilatkozatban szerepel egyebek közt a terrorizmus elleni közös fellépés, a kül- és biztonságpolitikai párbeszéd megújítása – tájékoztattak török és uniós vezetők a vasárnapi csúcstalálkozót követően.

Törökország sikeresen és jól került ki a vasárnapi uniós tárgyalásokból – mondta Egeresi Zoltán Törökország-szakértő vasárnap az M1 esti műsorában.

A szakértő elmondta: az országnak sikerült érvényesítenie politika, gazdasági és financiális céljait, ráadásul az uniós csatlakozáshoz is közelebb kerülhet.

A vasárnapi EU–török csúcstalálkozón is erősen kirajzolódott egy unión belüli kelet–nyugat ellentét a migrációs probléma kezelését illetően – mondta az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója az M1 vasárnap esti Híradójában.

Kovács István úgy értékelte a csúcstalálkozó eredményét: az unió vezetői belátták, hogy Törökország nélkül a migrációs probléma kezelése nem lehetséges, de abban nem sikerült megállapodni, hogy mi az az áldozat, amit az EU hajlandó vállalni. Az elemző szerint e tekintetben jól kivehető egy kelet–nyugat ellentét az unión belül: míg a keleti országok a határok védelmében látják a megoldást, addig a nyugati országok inkább közvetlenül átvennének bevándorlókat Törökországtól. Ezért a nyugati országok vezetői külön egyeztettek az átvétel részleteiről – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.