Merkelt nyíltan megfenyegette párttársa

A német koalíciós pártok egyeztetésükön abban állapodtak meg, hogy csütörtökön folytatják a tárgyalást.

MTI
2015. 11. 01. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kancellár, a konzervatív CDU elnöke, Horst Seehofer bajor kormányfő, a testvérpárt CSU elnöke és Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke csütörtökön a tartományi miniszterelnökök és a szövetségi kormány közös értekezlete előtt folytatja majd az egyeztetést – közölte Steffen Seibert kormányszóvivő. A felek számos ügyben egyetértenek, de van még néhány „tisztázandó, illetve nyitott kérdés".

Ezek közé tartozik a tranzitzónák ügye, amelyről csütörtökig szakértői szinten tovább egyeztetnek – áll a közleményben. Sigmar Gabriel nagyjából két órai tárgyalás után távozott a kancellári hivatalból. Angela Merkel és Horst Seehofer folytatja a megbeszélést, és csatlakozott hozzájuk a CDU/CSU pártszövetség parlamenti (Bundestag-) képviselőcsoportjának két vezetője, a CDU részéről Volker Kauder frakcióvezető és Gerda Hasselfeldt, a CSU-s képviselők csoportjának vezetője, akik Merkel és Seehofer szombat esti tárgyalásán is részt vettek.

A német kormány visszautasította a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi lap beszámolóját, miszerint Angela Merkel a határ lezárásával fenyegetett a nyugat-balkáni migráció által érintett államok vezetőinek múlt vasárnapi brüsszeli csúcstalálkozóján. A brüsszeli tanácskozás egyes résztvevőinek elmondása szerint a kancellár ultimátumot intézett a többi kormány-, illetve államfőhöz. Itt és most "meg kell állapodnunk intézkedésekről, hogy ne kelljen lezárnunk a határokat" – idézte a FAS Angela Merkelt. A kormány egy szóvivője vasárnap úgy reagált, hogy a kancellár csupán világossá tette a többi állam-, illetve kormányfő előtt, hogy tovább emelkedhet a berlini vezetésre nehezedő nyomás, ha az uniós partnerek nem működnek közre a válság megoldásában, és ezzel aláhúzta a közös cselekvés fontosságát.

A FAS beszámolójának másik fő elemével kapcsolatban, miszerint Merkel a csúcstalálkozón azt mondta, hogy az idén egymillió menedékkérő érkezhet Németországba, a kormány részéről hangsúlyozták, hogy továbbra is érvényes a 800 ezer menedékkérő érkezését valószínűsítő hivatalos előrejelzés. A határ lezárását a CDU/CSU-frakció több belügyi szakpolitikusa követeli. Egyikük, a CSU-s Hans-Peter Uhl nyíltan megfenyegette Angela Merkelt, a képviselő  a FAS-nak azt mondta, hogy „ha Merkel nem zárja le a határt, nem marad kancellár". Hans-Peter Uhl úgy vélte, „sor kerül a határ lezárására, Angela Merkellel, vagy Angela Merkel nélkül".

A legtöbb elemző viszont úgy véli, nagyon kevéssé valószínű, hogy bárki is megpróbálná eltávolítani Angela Merkelt a kancellári tisztségből, legalábbis 2016 márciusáig, amikor tartományi választást tartanak Szász-Anhaltban, Baden-Württembergben és Rajna-vidék-Pfalzban. Főleg a két utóbbi tartomány fontos. Ezekben a CDU ellenzékben van, és ha rosszul szerepel a március 13-i választáson, meginoghat Angela Merkel pozíciója. Ugyanakkor meglehet, hogy pártja éppen a menekültválság révén kerül hatalomra a két tartományban, hiszen a válság mélyülésével párhuzamosan egyre erősödik az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali populista párt, és ha bekerül a stuttgarti és a mainzi tartományi gyűlésbe (Landtag), akkor előfordulhat, hogy a Landtagon belüli erőviszonyok átalakulása miatt nem tudják folytatni a kormányzást a szociáldemokraták és a Zöldek.

Németországban a CDU–CSU konzervatív pártszövetséggel kormányzó SPD a koalíciós partnerek által szorgalmazott tranzitzónák helyett úgynevezett beutazási központok felállítását javasolja a menedékkérők gyors és hatékony regisztrációja céljából. A párt az elképzelést szombaton, a CDU és a CSU vezetőinek este kezdődött tanácskozása elé időzítve ismertette.

Sigmar Gabirel pártelnök-alkancellár az SPD berlini elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a főleg a bajor CSU által szorgalmazott tranzitzóna-elképzelés azt jelentené, hogy „hatalmas börtönzónákat” állítanának fel a határ térségében, ami jogilag kétes megoldás lenne, és nem is lehetne megvalósítani.A szociáldemokratáknak van egy ennél „jóval intelligensebb alternatív javaslatuk” – mondta Gabriel. A határ menti övezetek helyett decentralizált módon, valamennyi tartományban létre kellene hozni kisebb intézményeket, amelyekben a menedékjogi kérelem benyújtásának szándékával Németországba érkező emberek regisztrációját intézik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.