Washington segítségét igénylik a szigetvitákban érintett országok

Kína a Dél-kínai-tenger szinte egészét sajátjának tartja.

MTI
2015. 11. 01. 12:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Carter amerikai újságíróknak elmondta, hogy kelet-ázsiai útja során tárgyalni fog a dél-kínai-tengeri fejleményekről is, „amelyek közül a legjelentősebb az utóbbi évben Kína példátlan ütemű területfeltöltési és katonai tevékenysége volt”. A védelmi miniszter úgy fogalmazott: a dél-kínai-tengeri viták a térség számos országát arra sarkallták, hogy fokozza védelmi együttműködést az Egyesült Államokkal. A héten ezek a területi viták éles vádaskodáshoz vezettek Kína és az Egyesült Államok között, miután a Pentagon hadihajót vezényelt egy Kína által egy zátonyon létrehozott mesterséges sziget közelébe a Dél-kínai-tengeren.

Washington szerint az akció a törvényes tenger- és légtérhasználatra vonatkozó, minden országot megillető jogot és szabadságot volt hivatott megvédelmezni. Vu Seng-li tengernagy, a kínai haditengerészet műveleti parancsnoka ugyanakkor arra figyelmeztetett az eset kapcsán, hogy az ilyen, Peking által provokációnak tartott akciók könnyen összecsapásokhoz vezethetnek a két ország között.

Kína saját felségterületének tartja ezt és több másik, mesterségesen létrehozott földdarabot a Dél-kínai-tengeren, de ezt az Egyesült Államok és több másik kelet-ázsiai ország nem ismeri el. Kína a Dél-kínai-tenger szinte egészét sajátjának tartja, azonban a tenger egyes részeire öt másik térségbeli ország is igényt formált. Az Egyesült Államok bár sem területi igényekkel nem jelentkezik a térségben, sem a szuverenitás kérdésében nem foglal egyértelműen állást, az utóbbi időkben egyre fontosabb szereplője a vitának.

Ashton Carter mindazonáltal a Pekinggel jó viszonyt ápoló Dél-Koreában elsősorban nem a tengeri vitákkal, hanem az Észak-Korea jelentette fenyegetésről fog egyeztetni. A miniszter vasárnap ellátogatott a két Korea határán lévő demilitarizált övezetbe, Szöulban pedig arról tárgyal majd a nap folyamán, hogy az amerikai erők átadják a műveleti parancsnoki feladatokat a dél-koreaiaknak egy észak-koreai támadás esetére. A két ország közötti megállapodások értelmében a jelen helyzetben a Pentagon irányítaná az északi támadás elleni védekezést, de Szöul hosszú ideje kéri, hogy az Egyesült Államok adja át a dél-koreai hadseregnek ezt a feladatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.