A Soufan Csoport nevű biztonsági tanácsadó szervezet szerint globális jelenségről beszélhetünk, ráadásul az országok erőfeszítései, hogy csökkentsék a harcolni vágyók Irakba és Szíriába áramlását, valamint megtörjék a radikális iszlamista szervezetek vonzerejét, mérsékelt hatást értek el.
Állításuk szerint 27 és 31 ezer közé tehető azon külföldiek száma, akik az említett közel-keleti országokba érkeztek. A legutóbbi, tavaly júniusi tanulmány még csak 12 ezer főt említett. A Soufan Csoport szerint a legtöbben, mintegy nyolcezren a Közel-Kelet más országaiból és Magrebből érkeztek a térségbe, nagyjából ötezren Európából és 4700-an a volt szovjet blokkból.
A szervezet közlése alapján a harcosok 20-30 százaléka visszatért anyaországába, ez a tény – a párizsi merényletek árnyékában – pedig érthető módon nem kevés vitára ad okot, kiváltképp a nyugati országokban.
Amint az Iszlám Állam áthelyezi a hangsúlyt a területi egység stabilizálásáról az ellenséges országok anyaföldön történő megtámadására, esetleg más érdekeltségeik meggyengítésére, úgy a külföldi újoncok felvételében is változás lesz tapasztalható – írják. Ezért – megítélésük szerint – a közösségi médián keresztüli toborzás súlya is csökkenni fog a személyes kapcsolat alapján történő verbuválás javára – teszik hozzá.