A DIICOT honlapján közzétett közlemény szerint az illetőt az alkotmányos rend elleni cselekedetek elkövetésének a szándéka, illetve a robbanóanyagokra vonatkozó szabályok megsértése gyanújával vették őrizetbe.
Az ügyészség szerint a házkutatások során lefoglalt eszközök alkalmasak voltak arra, hogy román állampolgárokat és javaikat veszélyeztessék. Az DIICOT a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) segítségével derítette fel a kézdivásárhelyi esetet.
„Az ügyben fennáll annak az alapos gyanúja, hogy [ ] B. I. A. vádlott, a HVIM romániai szárnyának az oszlopos tagja vállalta, hogy beszerzi az eszközöket egy házi készítésű robbanószerkezet előállításához, amelyet Kézdivásárhelyen, a december elsejei ünnepségen akart a tömegben felrobbantani” – áll a közleményben.
Az ügyészség közlése szerint a kézdivásárhelyi férfi „a szélsőséges-nacionalista Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom magyarországi struktúra Erdélyben kifejtett revizionista-szeparatista” céljait képviselte, és Nagy-Magyarország visszaállítására készült, „e folyamat részeként pedig a román állampolgárok és javaik elleni erőszakos cselekedetekkel, valamint a román hatóságoknak az úgynevezett Székelyföld fölötti ellenőrzése megnehezítésével-megakadályozásával” is számolt.
A HVIM hétfőn késő este közölte, hogy a kézdivásárhelyi szervezete elnökénél reggeltől késő estig házkutatást tartottak, melynek végén az illetőt Bukarestbe szállították. A szervezet közleménye szerint a házkutatás során a hatóságok olyan tárgyakat foglaltak le, amelyek törvényesen lehettek a vizsgált személynél. Azt is hozzátette, hogy az illető magyar állampolgársággal is rendelkezik, ezért konzulátusi segítséget kérnek.
A Székelyhon portál a HVIM-es forrásból származó információként közölte, hogy a szervezet kézdivásárhelyi elnökénél „airsoft-köridőmérő szirénát, optikai airsoft-segédeszközt, szilveszteri petárdát és születésnapi tortára helyezhető csillagszórót” foglaltak le a hatóságok.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség közleményben tudatta, hogy elítél minden erőszakos cselekedetet, és elhatárolódik minden olyan szélsőséges megnyilvánulástól, amely feszültséget kelt a közösségek között.
„Ebben az országban a békés együttélés, a tolerancia és az egymás iránti tisztelet vihet előre a fejlődés, a jövőépítés útján” – idézte Kelemen Hunort a szövetség közleménye.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) illetékese szerint a titkosszolgálat régóta figyelte a fiatalt. Ovidiu Marincea, a SRI igazgatójának tanácsadója kijelentette: „mindig a látókörünkben volt, és egy pillanatra sem volt veszélyben a román állampolgárok élete vagy épsége”.
A Digi 24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a házi készítésű bombát több mint 400 petárdából állították össze, és olyan szerkezettel látták el, amellyel távolról is működésbe lehetett hozni. A hírtelevízió közlése szerint a nyomozók katonai használatra szánt éjjelszakai látókészülékeket is lefoglaltak a gyanúsítottnál.
A HVIM visszautasítja a vádakat azzal kapcsolatban, hogy bármilyen merényletet kívántak volna elkövetni. A szervezet keddi, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: székelyföldi szervezetük „elképesztő zaklatásnak és titkosszolgálati rágalmaknak” van kitéve az elmúlt huszonnégy órában. Több tagjuknál és szimpatizánsuknál házkutatást tartottak, két embert kihallgattak, egyiküket, B. I.-t őrizetbe vették Bukarestben. Minden hatósági intézkedés „teljesen törvénytelen” volt, a kihallgatáson nem engedélyezték ügyvéd jelenlétét, a jegyzőkönyveket csak románul állították ki, nem biztosítottak tolmácsot – fűzték hozzá.
Álláspontjuk szerint a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) az ügyben kiadott sajtóközleménye „hemzseg a hazugságoktól”, mivel „semmiféle robbanóanyagot nem találtak a házkutatások során, és semmilyen olyan eszközt, ami egy, az SRI által képzelt merénylethez felhasználható lenne”. Hozzátették: „zászlókat, pólókat, szilveszteri petárdát, airsoft használt optikai segédeszközt, egy airsofthoz használt szirénát” és a szülinapi tortáról a csillagszórót foglalták le.
Azt írták: „a képtelen rágalmak miatt” a nemzetközi igazságszolgáltatáshoz, a nemzetközi sajtóhoz és jogvédő szervezetekhez fognak fordulni.