A hazatelepítés és a hazafiság szavak kombinációjából született Repatriot néven indított programot a külföldön élő románok hazacsalogatása céljából egy bukaresti alapítvány, látványos eredményeket azonban még nem sikerült felmutatnia az elmúlt nyolc hónap során.
Az üzleti szféra képviselőit tömörítő Romanian Business Leaders (RBL) alapítvány által idén áprilisban kezdeményezett projekt keretében azoknak a román vendégmunkásoknak nyújtanak segítséget, akik szülőföldjükre visszatérve vállalkozásba, vállalkozásfejlesztésbe fognának. A szervezet eddig olaszországi, spanyolországi és nagy-britanniai nagyvárosokban élő románok számára rendezett ismeretterjesztő kampányt szülőhazájuk befektetési lehetőségeiről, egy vállalkozás beindításának törvényi feltételeiről, a várható bürokratikus akadályokról.
A tájékoztatás eme konkrét formája nem véletlen, hiszen az 1989-es rendszerváltás óta külföldre vándorolt több mint négymillió román állampolgár jelentős része tíz-húsz éve él távol otthonától, és nagyon kevés ismerete van a romániai közigazgatási és állami intézmények működéséről. – Akárcsak a külföldi befektetők, az elvándorolt románok számára is az információhiány jelenti az országban való meg- vagy visszatelepedés egyik legnagyobb akadályát. No és persze a befektetett tőke elvesztésétől való félelem – sorolja a buktatókat Felix Patrascanu, az alapítvány igazgatótanácsának tagja.
A szervezetet egyébként az a Marius Bostan irányítja, aki a novemberben hivatalba lépett bukaresti szakértői kormányban megkapta a távközlési minisztérium irányítását. Ebből sokan arra következtetnek, hogy kormányzati szinten is nagyobb hangsúlyt kaphat a román vendégmunkások visszacsalogatását célzó program, amelyet eddig jobbára jól hangzó szlogenként pufogtattak a bukaresti politikusok, kézzelfogható stratégiát azonban nem sorakoztattak mögé.
Sőt, az anyaországban sokan – főleg baloldali politikusok – úgy vélik, a külföldön élőknek nem lenne szabad beleszólniuk a romániai belpolitikába a választásokon való részvételükkel.