Két évre felfüggeszthetik pénteken az Európai Unió miniszterei a schengeni útlevélmentes zónát, méghozzá a görög határon beömlő migránsáradat miatt – írja a Financial Times. Az indoklás szerint a görög határon tapasztalt hiányosságok veszélyeztetik Schengen biztonságát, miután 1,2 millió migráns érkezett a zónán belülre lényegében ellenőrizetlenül.
Nemet mondunk a „mini-Schengenre”
A visegrádi négyek csoportja – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – elutasítja azt az elgondolást, hogy korlátozzák a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni övezetet a jelenlegi részes országoknál szűkebb országcsoportra – közölte csütörtökön Prágában Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök. „A V4-en belül egyetértés uralkodik abban, hogy elutasítjuk a mini-Schengeneket, inkább a külső határok védelmére szeretnénk összpontosítani” – írta Twitter-bejegyzésében. (MTI)
A 26-os cikkely életbe léptetésének ötlete egy kiszivárogtatott vitairatban szerepelt, amelyet a soros elnök, Luxemburg belügyminisztere tárt az uniós bel- és igazságügyi miniszterek elé. Amennyiben a miniszterek támogatják az ötletet, az Európai Bizottság azonnal lezárhat egy vagy több belső határt akár két évre – írja a lap. Így például a német-osztrák határon ideiglenes jelleggel visszaállított ellenőrzések hosszabb távra fennmaradhatnának.
A lépés a FT-nek nyilatkozó szakértő szerint egyben nyomásgyakorlás is Görögországra, amely még mindig nem kérte a Frontex segítségét a határai védelméhez.
A Financial Times által látott dokumentum emellett azt a követelést is tartalmazza, hogy Görögország kérjen vészhelyzeti segítséget az uniós határvédelmi ügynökségtől, és haladéktalanul telepítsen több száz határőrt más EU-tagállamokból határaira „a szomszédos országokkal támadt súlyos nehézségei kezelésére”.
Schengen lényege a belső határőrizet megszüntetése, és a külső határok közös védelme. Nem minden uniós ország tagja, viszont vannak nem uniós országok is a tagjai között.
Görögország az európai uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül kér segítséget a menekültválság kezeléséhez – közölte csütörtökön az Európai Bizottság illetékes szóvivője az MTI szerint. Natasha Bertaud a Twitter közösségi oldalon tudatta, hogy Athén az Európai Unió segítségét kérte az országot érintő migrációs válsággal kapcsolatban.
„Azért ma nyújtottuk be a kérelmünket, és nem néhány hónappal ezelőtt, mert akkor még nem voltunk abban a helyzetben, hogy felmérjük a pontos szükségleteinket”
– mondta csütörtökön a görög bevándorlásügyi miniszter a Euronews európai hírcsatornának. Jannisz Muzalasz abbéli reményét fejezte ki az interjúban, hogy az Európai Unió hatékonyabban fog fellépni, mint korábban más országok esetében.