Európai Bizalomerősítő Kezdeményezés (ERI) néven fut Washingtonban az az intézkedéssorozat, amely az ukrajnai konfliktus nyomán hivatott a kelet-közép-európai szövetségesek „megnyugtatására”, mindenekelőtt csapatok intenzív, rotációs alapon zajló jelenlétének finanszírozásával. Barack Obama elnök tavaly nyáron jelentette be, hogy többletforrást (a 2015-ös költségvetési évre mintegy egymilliárd dollárt) biztosítanak erre a célra: a térségi NATO-tagok területén zajló hadgyakorlatok fokozásán túl haditechnikát is előrevonnak állandó jelleggel, valamint támogatást nyújtanak a baráti posztszovjet államok, így Ukrajna, Grúzia és Moldova számára is.
Mint arról a Defensenews szakportál beszámol, egy védelmi agytröszt minapi konferenciáján a Pentagon számvevője, Michael McCord jelezte: a 2017-es költségvetés készülő tervezetében az ERI tétel „meglehetősen jelentős emelésére” kerül sor, bár konkrét számokat egyelőre nem tudott mondani. A növekményből finanszírozott tevékenység „robusztusabb” változata lesz annak, amit az Egyesült Államok eddig is tett, azaz „magasabb szintű jelenlét és gyakorlatozás, különösen a kelet-európai partnereinkkel”. Az illetékes szerint a legjelentősebb különbség a mostani finanszírozáshoz képest az lesz, hogy több jelenik meg „állandó befektetések” formájában, legyen az a haditechnika előrevonása vagy erők állomásoztatása Európában „kicsit hosszabb távra szólóan”.
Az is beszédes, hogy a hírek szerint az ERI szinte bizonyosan átkerül az úgynevezett Külföldi Szükséghelyzeti Műveletek (OCO) fejezetbe, amely a Pentagon alapköltségvetésétől függetlenül kifejezetten a háborúk pénzelésére szolgál, s gyakorta használják arra, hogy olyan programokat, tevékenységeket fizessenek belőle, amelyeket a lényegesen átláthatóbb büdzsébe nem tudtak vagy nem akartak beilleszteni. Ez persze azt is jelenti, hogy bármilyen politikaváltással (2017 januárjától új kormánya lesz az Egyesült Államoknak) sokkal könnyebben el lehet venni a pénzt, mintha az alapköltségvetésben lenne, ami nem éppen jó üzenet a megnyugtatni kívánt szövetségeseknek. Így nem tudnak felmutatni mondjuk egy ötéves tervet, amivel a Pentagon demonstrálni tudná, hogy elkötelezettsége nem ideiglenes. Érdekes mozzanat, hogy McCord a kérdést egy látszólag nem ide tartozó témával is összefüggésbe hozta, amikor leszögezte: az ERI-finanszírozás nem irányul az európai migránsválságra, és a Szíriából menekülők beáramlásának ellenőrzésére, amit „az európai országoknak maguknak kell kezelniük”.
Ami a részleteket illeti, az amerikaiak növekvő jelenlétének részeként eddig egy dandárnyi technikát – többek között M1-es harckocsikat és M2-es gyalogsági harcjárműveket – vont előre Lengyelországba és a Baltikumba, illetve Bulgáriába és Romániába, de egy másikat is terveznek. Információink szerint Magyarországon a tatai laktanyát nézték ki erre, de egyelőre hírzárlat van a kérdésben, így azt sem lehet tudni, hogy a Hajmáskéren gyakorlatozó (eredetileg Tatára érkezett) M3 Bradley felderítő harcjárművek már itt maradnak-e vagy sem.