Bukarestben az igazságügyi minisztérium ingerküszöbét is elérte, hogy néhány év alatt ugrásszerűen megnőtt a büntetés-végrehajtási intézetekben született könyvek, tudományos dolgozatok száma. Míg korábban évente csak egy-egy művet írtak elítéltek, 2014-ben 69, tavaly pedig 331 kötetet publikáltak fogvatartottak, akiknek a büntetéséből egy 1969 óta hatályban lévő jogszabály alapján minden egyes kiadványért harminc napot elengednek. A jelenség összefüggésben áll a korrupcióellenes harc előretörésével, amelynek nyomán több tucat politikus és üzletember került rács mögé, akinek hirtelen megmutatkozott az írói vénája.
Megkérdőjelezhető azonban ezeknek a műveknek a minősége és hitelessége. Egy pénzmosásért hat évre elítélt vállalkozó például a nemzetközi marketingkutatásról, egy kábítószer-forgalmazásért 13 év börtönbüntetéssel sújtott arab férfi a drogprevencióról, egy befolyással üzérkedés miatt elítélt volt szenátor egyebek között a jogállamról értekezett.
– Mindenki döntse el, mennyire tekinthető tudományosnak az Egy üres lélek szárnyalása vagy a Diadal a szenvedésben című munka – állapította meg a napokban Raluca Pruna igazságügyi miniszter. A tárca az elmúlt időszakban megjelent címeken és a szerzők nevén kívül feltárta a kiadványokat ajánlással ellátó egyetemi tanárok, egyházfők kilétét is, továbbá vizsgálatot rendelt el annak megállapítására, valóban tudományos munkának számítanak-e a „börtönkönyvek”, illetve jogszerűen helyeztek-e ezek alapján szabadlábra elítélteket.
A legtermékenyebb szerzőnek a korrupció miatt tíz év szabadságvesztésre ítélt Dan Voiculescu volt pártelnök, szenátor, üzletember számít, aki 2013 óta tíz kiadványt írt a rács mögött. Öt dolgozatának hála tavaly hamarabb szabadult a juhászból multimilliomossá, a bukaresti Steaua futballklub tulajdonosává, majd európai parlamenti képviselővé vált George Becali üzletember, aki utólag bevallotta: a könyveket nem is ő, hanem a társszerzői írták.
Három, egyebek mellett a választási kampányok menedzsmentjéről írt kötettel rukkolt elő a stratégiai privatizációk ügyében tavaly négy év szabadságvesztésre ítélt Nagy Zsolt volt távközlési miniszter. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség volt ügyvezető elnöke Facebook-oldalán azt írta, bár vissza lehet élni a törvény nyújtotta lehetőséggel, a tervezett szigorítás keretében hiba lenne „kiönteni a fürdővízzel együtt a jogokat is”.
A plágium visszaszorítását célozza amúgy az a javaslat, amely eltanácsolná a közméltóságokat attól, hogy a hivataluk gyakorlása közben doktoráljanak.