Egyelőre nincs vége a spanyol drámának

A szocialisták fiataljai lepaktálnának a Podemosszal vagy a Ciudadanosszal.

Keszler Patrícia
2016. 02. 18. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolországban először fordult elő, hogy nem a választások győztesét kérte fel kormányalakításra az uralkodó. A Mariano Rajoy vezette Néppárt (PP) így az esélyét is elvesztette a kisebbségi kormányzásnak. A második helyen végzett szocialisták (PSOE) vezére, Pedro Sánchez felkérése sem garancia azonban egy új kormány megszületésére. A PSOE fiataljai már lepaktálnának a Podemosszal vagy a Ciudadanosszal, de az idősebb szocialisták gazdasági megfontolásokból nem akarják vállalni a kormányzást. A Podemosról pedig tudni kell, hogy a megszerzett 69 képviselői helyéből 44 csak a sajátja, a többit a galego (galíciai), katalán és baszk választási szövetségesek szerezték meg, akik szintén különtárgyalásokat folytatnak a szocialistákkal – mondta lapunknak Ángeles Diez Rodríguez politológus.

A Podemos főtitkárát, Pablo Iglesiast is korábban diákjainak sorában tudó politológiaprofesszor szerint a feltörekvő párt népszerűségét az adja, hogy a fiatal politikus a 2011. május 15-i tömegméretű társadalmi megmozdulást kívánja az utcáról bevinni a politikába. A Podemos baloldali elképzelések mentén indult, de nem ideológiák, hanem posztmodern pártként a kapcsolati háló és a közösségi média felhasználásával politizál az észak-amerikai pártokhoz hasonlóan, és a közvélemény-kutatások eredményeihez igazítja programját.

A héten új fordulatot vettek a koalíciós tárgyalások, s egyre inkább úgy tűnik, a szocialistáknak választaniuk kell a jobbközép, liberális gazdaságpolitikát hirdető Ciudadanos, illetve a baloldali Podemos között. Pedro Sánchez és Albert Rivera a nyilatkozatok alapján egyre közelebb áll a megállapodáshoz az adósságrendezés, a demokratikus megújulás, illetve a választási reform kérdésében, az adóemelések és a közigazgatási reform témájában azonban még nincs összhang a két párt között. A Ciudadanos egyre nyíltabban akarja kicsikarni a szocialistáktól a döntést, hogy vagy velük, vagy a Podemosszal alakítsanak koalíciós kormányt.

Míg Albert Rivera egyre közelebb kerül a PSOE-hoz, Pablo Iglesias a koalíciós tárgyalásoktól is távolodni látszik. Február 5. óta nem ült le a két pártvezető egymással, a Podemos által hétfőn a szocialistákhoz eljuttatott százoldalas programtervezet pedig igencsak megdöbbentette Pedro Sánchezéket: ebben többek között egy soknemzetiségű spanyol államról, az alkotmány 2. cikkét felrúgó új területi modellről értekeznek, illetve a kormányzat tizenöt minisztériumáról, amelyből hetet szánnának az elnökséget is vivő szocialistáknak, maguknak ugyanannyit, egyet pedig az Egyesült Baloldal (Izquierda Unida) pártjának. Pablo Iglesias Sánchezt személyében is megzsarolta, mivel csak akkor szavaz igennel a beiktatásakor, ha ő foglalhatja el az új kormány alelnöki székét, ellenkező esetben a Néppárttal együtt leszavazza a szocialista kormányfő megválasztását.

A parlamentáris monarchia intézménye azonban nem kizárólag a Podemos célkitűzéseinek megvalósulása esetén szűnhet meg. A politológus szerint János Károly király mérhetetlen költekezésével, a gazdasági és korrupciós konfliktusaival, az arab uralkodókkal folytatott fegyverkereskedelmével megkérdőjelezte a monarchia intézményének legalitását, az emberek egyre inkább úgy vélik, hogy nem indokolt az állami költségvetésből az uralkodóház fenntartása, és a rendszer stabilitása miatt elképzelhető, hogy beáldozzák azt.

– Gazdaságilag senkinek sem érdeke, hogy új választásokra kerüljön sor. A tőzsde adatai recesszióval fenyegetnek, az unió is stabilitást vár az államadósság rendezéséhez. Bármilyen színezetű kormány is alakul, a lényeg, hogy az társadalmilag elfogadottá váljon, és ahogy maga Pedro Sánchez is fogalmazott, egyszerre kell progresszívnak és reformernek lennie – mondta Ángeles Diez Rodríguez.

Ha a március 2-i beiktatás megszavazása nem jár sikerrel, május 3-ig marad még esély arra, hogy kormánya legyen Spanyolországnak. VI. Fülöp újabb jelölteket kérhet fel, de ha ők is kudarcot vallanak, június 26-ra ki kell írni az új választásokat, ami azt jelenti, hogy Hispánia egészen augusztusig vezető nélkül marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.