Elhunyt az amerikai legfelső bíróság tagja, Scalia

A republikánusok intenek attól, hogy új főbírót jelöljenek ki még a választás előtt.

MTI
2016. 02. 14. 9:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhunyt szombaton Antonin Scalia, az amerikai legfelső bíróság egyik legkonzervatívabb tagja – jelentette be Texas kormányzója. Scalia 79 éves volt. Egy texasi üdülőben találták meg holtan, miután nem ment le reggelizni. A San Antonio News-Express című lap úgy tudja, hogy a jelek szerint természetes halált halt. A főbírót 1986-ban Ronald Reagan akkori elnök nevezte ki a testületbe. Barack Obama elnök „a legőszintébb sajnálatát” fejezte ki a családnak. Scaliának kilenc gyermeke és 33 unokája született.

A szenátus republikánus többségének a vezetője, Mitch McConnell máris kijelentette, hogy nem lehet szó kinevezésről a választás előtt. „Az amerikai népnek ebben szava kell legyen. Az üres helyet nem szabad betölteni, amíg nem lesz új elnökünk” – mondta.

A szenátus demokrata csoportjának az elnöke, Harry Reid viszont kijelentette, hogy Obamának „azonnal” ki kell nevezni Scalia utódját, mert annyi fontos ügy van függőben a legfelső bíróságon. „Példátlan lenne a testület történetében, ha egy hely egy évig üresen maradna” – hangsúlyozta.

Scalia pályája során kiállt a fegyvertartás szabadsága mellett. Arra szavazott, hogy az államok helyezhessék törvényen kívül az abortuszt, lehessen szorosabb kapcsolat az állam és a vallás között, és engedélyezzék a kivégzéseket. Ahhoz a bírói többséghez tartozott, amely 2000-ben a döntésével George Busht segítette az elnöki székbe.

Scaliát nemcsak a politikai szereplők, de a véleményformálók is méltatták minden oldalról. A libertárius Reason azt írta, Scaliára az amerikai jogrend óriásaként fognak emlékezni, és habár bőven lehetett miért kritizálni, nagy tisztelettel lehetett az éles elme és harcos rétor iránt lenni.

Vajon, ha elnök lenne, mit tenne Scalia bíró halála után: kinevezne azonnal valakit, annak ellenére, hogy választási év van, vagy ezt a felelősséget a következő elnökre hagyná? – kérdezte az elnökjelölt-aspiránsok vitáját szervező CBS televízió munkatársa a hat politikustól. Valamennyi résztvevő – miután méltatta Scaliát, és halálát az amerikai konzervatívok óriási veszteségének nevezte – azt válaszolta, hogy Obama elnöknek nem szabadna most kijelölnie az új főbírót.

Közben Barack Obama a nyilvánosság előtt méltatta az elhunyt Scaliát, aki a legfelső bíróság leghosszabb ideje hivatalban lévő tagja volt. George W. Bush korábbi elnök briliáns jogásznak és nagyszerű amerikainak nevezte az elhunytat. Közleményben méltatta Antonin Scaliát valamennyi republikánus és demokrata elnökjelölt-aspiráns, s a szenátus mindkét csoportjának vezetője is.

A legfelső bíróság tagjait az Egyesült Államok elnöke jelöli, és a szenátusnak kell jóváhagynia. A szenátusban jelenleg a republikánusok vannak többségben.

Közben Obama elnök – aki Kaliforniában tartózkodik, a délkelet-ázsiai országok vezetőinek csúcstalálkozóján –, miután részvétét fejezte ki és méltatta az elhunytat, újságíróknak nyilatkozva közölte, hogy alkotmányos kötelességének eleget téve megfelelő időben javaslatot tesz az új főbíró személyére.
Elemzők máris felhívták a figyelmet, hogy amennyiben Obama elnök főbírót jelöl az elnökválasztás előtt, ezzel jelentős mértékben megváltozhat a testület politikai összetétele, és a legfelső bíróság a korábbiaknál jóval liberálisabb álláspontokat foglalhat el az amerikai társadalmat érintő lényeges kérdésekben. A demokrata párt elnökjelölti posztjára pályázó Hillary Clinton egyébként, órákkal Scalia halála után, sürgette Obama elnököt, hogy minél előbb jelöljön új főbírót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.