Tegnap kihirdetett ítéletében a strasbourgi székhelyű fórum 255 ezer euró kifizetésére kötelezte a román államot tizenhét, a rendszerváltó események idején elhunyt áldozat hozzátartozója javára. Ionut Matei, a felperesek védőügyvédje közölte, a bíróság szerint a bukaresti hatóságok nem végeztek hatékony nyomozást a forradalomkor elkövetett bűncselekmények ügyében, amelyek során agyonlőtték védencei rokonait. Az EJEB kimondta, a román állam köteles megállapítani, kik a felelősök azért, hogy a Ceausescu-diktatúrát megdöntő népfelkelés idején több mint 1200-an életüket vesztették, háromezren pedig megsebesültek.
A mostani ítélet azért jelentős, mert a bukaresti katonai ügyészség éppen októberben döntött úgy, hogy nem indít nyomozást a forradalom kapcsán, mivel a vádhatóság szerint a feltételezett bűncselekmények egy része elévült, másik része pedig meg sem történt. Az egykori áldozatok emlékét ápoló December 21. Egyesület megtámadta az ügyészségi határozatot, idén januárban azonban a legfelsőbb bíróság elutasította a dosszié lezárása ellen emelt óvást. Ez ellen viszont több száz forradalmár, illetve áldozat magánszemélyként fellebbezett, ebben a perben pedig még nem született ítélet. Közben Bogdan Licu ügyvivő főügyész hétfőn bejelentette, utasítására a nyomozó hatóság újranyitja a forradalomdossziét.
Romániában egyébként mindeddig csak a temesvári véres események ügyében született jogerős ítélet, amelyben két volt tábornokot, Victor Atanasie Stanculescu volt védelmi és Mihai Chitac belügyminisztert 15 év börtönbüntetéssel sújtottak. (Chitac 2010-ben elhunyt, Stanculescu 2014-ben feltételesen szabadlábra került.) A román igazságszolgáltatás – általános vélekedés szerint politikai nyomásra – a mai napig nem vizsgálta ki, kiket terhel a felelősség amiatt, hogy a belügyi alakulatok, valamint átállásáig a hadsereg tüzet nyitott az utcára vonuló tömegre.
Az emberi jogi bíróság az elmúlt években közel tíz esetben ítélte el a román államot az 1989-es forradalom ügyében. Legutóbb, tavaly januárban összesen 832 500 euró kártérítést kapott a népfelkelés 81 áldozata amiatt, hogy a román igazságszolgáltatás mindmáig nem vizsgálta ki megfelelően az ügyüket. Strasbourg elismerte az ügy összetettségét, de szerinte ez nem indokolja a vizsgálat elhúzódását, mivel az idő múlása árt a történtek tisztázásának.