Európa megint százfelé beszél migránsügyben

A német CDU szigorítana, Bécs meglepődött, új ellenőrzés jön a Balkánon, migránsok kerülgetik a kerítést.

MTI
2016. 02. 21. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti szintű intézkedéseket sürgetnek a menekülthullám csillapítására a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) választási kampányt folytató Baden-Württemberg, Rajna-vidék-Pfalz és Szász-Anhalt tartományi vezetői – írta a Bild am Sonntag című vasárnapi lap. A beszámoló szerint a három tartományban március 13-án tartandó helyi törvényhozási (Landtag) választásra készülő CDU-ban a támogatottság csökkenését mutató közvélemény-kutatási adatok láttán erősödik az idegesség, a párt fokozza az elnökére, Angela Merkel kancellárra kifejtett nyomást.

Több ország hírszerző szolgálata tapasztalja, hogy az embercsempészek a görög–török uniós külső határ erősebb védelme miatt új útvonalakat keresnek, hogy menekülteket juttassanak el az Európai Unióba – írták vasárnap német lapok: az Égei-tenger ellenőrzése miatt forgalmasabbá válik a földközi-tengeri útvonal, Líbiában már százezrek várják, hogy jobbra forduljon az időjárás, és immár nemcsak afrikaiak, hanem szírek is innen próbálkozhatnak. Szakértők szerint forgalmasabb lehet a Grúzián és Oroszországon keresztül vezető menekülési útvonal is, és az is előfordulhat, hogy a görög–bolgár szárazföldi határon keresztül vezető út is forgalmasabb lesz.

Szakértő: Nem egy ördöglakat

Az adott országok titkosszolgálatai és határrendészetei egy év alatt biztosan feltérképezték az embercsempészek új útvonalait – mondta Horváth József titkosszolgálati szakértő vasárnap az M1 aktuális csatorna műsorában. A szakértő szerint az embercsempészbandák nem valami „szofisztikált” szerveződések, és hasonlóan működnek, mint a szervezett bűnözés területén mozgó egyéb csoportok. „Ezek feltérképezése, technikai lekövetése, úgy gondolom, hogy a szervek számára finoman szólva, nem egy nehéz feladat” – mondta, hozzátéve, hogy ha változnak a csempészútvonalak, akkor akár előre is képesek azt jelezni a szolgálatok.

Julia Klöckner, a CDU Rajna-vidék-Pfalz tartományi vezetője „koncentrált akciót” javasolt baden-württembergi és szász-anhalti kollégájának, Guido Wolfnak és Reiner Haseloffnak. Azt akarta elérni, hogy a három vezető közös nyilatkozatban foglaljon állást a menekültpolitikában. Ebben az SPD bírálata mellett szerepel, hogy „javítani” kell az Angela Merkel által képviselt menekültpolitikai irányvonalon: osztrák mintára be kell vezetni a napi beléptetési kontingens intézményét, beengedésig az úgynevezett határközpontokban kell elhelyezni őket; a védelemre nem szoruló embereket pedig már a határról vissza kell fordítani.

Ami az osztrák mintát illeti: Werner Faymann osztrák kancellár a Kleine Zeitungnak azt mondta: meglepte az európai uniós kritikának a hevessége; mint mondta, politikai szempontból nézve gondatlanság lenne, ha nem ellensúlyoznák időben a kialakult helyzetet, mert több menekült érkezik Ausztriába, mint amennyit integrálni lehetne az országban, ezért naponta legfeljebb 3200 menedéket kereső ember léphet be az országba, és az osztrák hatóságok naponta legfeljebb 80 menedékjogi kérelmet fogadhatnak be. Faymann azonban továbbra is úgy érzi, „minden bizonnyal nem jutna egyetértésre” Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel a menekültjog kérdésében.

Új a szabályozás a balkáni útvonalon is: bár Szerbia nem zárta le egyik határát sem, a migránsok regisztrálását a balkáni útvonalon hétfőtől a Zágrábban néhány napja megbeszélt új rendszer szerint végzi – jelentette ki vasárnap Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter. Horvátország, Macedónia, Szerbia, Szlovénia és Ausztria rendőrségeinek vezetői csütörtökön Zágrábban arról állapodtak meg, hogy ezentúl a migránsokat közös erővel a macedón–görög határon regisztrálják, hogy elkerüljék a visszatoloncolásokat. Ez a megoldás lassítja a migránsok érkezését.

Szlovénia biztonságos ország, és állampolgárainak nem kell félnie a migránsoktól – mondta Miro Cerar szlovén miniszterelnök a hétvégén, miután az utóbbi napokban több helyen is tüntettek Szlovéniában a kormány által tervezett befogadóállomások létrehozása ellen.

Délelőtt kisebb incidens történt a szerb–horvát határon fekvő Sidnél, amikor a migránsok körülbelül 100 fős csoportja gyalog indult el a helyi befogadóközpontból Horvátország felé. Rendőrök állították meg őket, a szabadkai Pannon RTV helyszíni beszámolója szerint a migránsok kövekkel dobálták meg a rendőröket, majd leültek az úttestre, nem akartak visszamenni a sidi központba, végül a hatóságok eltávolították őket az úttestről.

Egy temesvári hírportál értesülései szerint vasárnap hajnalban egy 150 tagú migránscsoport próbált Magyarországra bejutni a magyar–román–szerb hármas határnál, a magyar határkerítést megkerülve, Románia érintésével. A román határrendészet megakadályozta a csoport belépését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.