Itt a kínai rakétaválság

Kína rakétaütegeket telepített a Dél-kínai-tenger egyik vitatott hovatartozású szigetére. Ebből baj lehet.

MNO
2016. 02. 17. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A műholdas fényképeket a Fox News hozta nyilvánosságra, s az látszik rajtuk, hogy Kína kétütegnyi, lokátorvezérelt, közepes hatótávolságú légvédelmi fegyverzetet telepített a Paracel-szigetekhez tartozó Woody-szigetre. Ezt a területet Kína mellett Tajvan és Vietnam is magának követeli. A rakétatelepítés így jelentősen növelné a feszültségeket abban a vitában, amely a Dél-kínai-tengerről szól, és amely egyre inkább elmérgesedik – írja a BBC.

Kína már évek óta végez kiterjedt talajmunkákat a Dél-kínai-tengeren lévő szigeteken, de mindvégig azt állította, hogy azokat törvényesen és polgári célokra használják. Azonban a földmunkálatok dühítik azokat az országokat, amelyek szintén maguknak követelik a területet. Sőt egyre inkább tartanak attól, hogy ezzel a kínaiak az egész térséget militarizálják.

A Fox News szerint a február 3-i műholdfelvételeken még nem voltak láthatók a február 14-re már telepített fegyverek. A kínai rakétatelepítést a tajvani hatóságok is megerősítették, a Reuters által megszólaltatott amerikai tisztviselő szintén egyetértett azzal, hogy rakétatelepítésről van szó. A Fox News által megszólaltatott szakértő pedig azt mondta, hogy a fényképek alapján HQ–9-es típusú légvédelmi rendszerről van szó, amelynek nagyjából 200 kilométeres a hatótávolsága. A tajvani védelmi minisztérium a BBC-nek jelezte: a telepített rakéták polgári és katonai repülőgépeket is meg tudnak célozni.

A mostani hírek azért is érintik érzékenyen a feleket, mert egybeesnek a délkelet-ázsiai vezetők washingtoni tárgyalásával, amelynek egyik témája éppen a Dél-kínai-tenger volt.

Barack Obama amerikai elnök kedden azt közölte, hogy partnereivel a területi viták okozta térségbeli feszültség csökkentéséről egyeztetett, és jelezte: egyetértettek abban, hogy e vitákat békés, jogi úton kell rendezni. A mostani események azonban alaposan megnehezíthetik a közeledést.

„Ami a korlátozott és szükséges védelmi létesítményeket illeti, amelyeket Kína emberek lakta szigeteken és zátonyokon hozott létre, ezek összhangban vannak a nemzetközi törvények által Kína számára biztosított önvédelem jogával. Ezért nincs is értelme firtatni” – jegyezte meg szerdán kérdésre válaszolva Vang Ji kínai külügyminiszter a Pekingben vendégeskedő ausztrál hivatali kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón.

A pekingi védelmi minisztérium közleményében hangulatkeltésnek nevezte a rakétavédelmi rendszerről szóló friss jelentést.

Harry Harris admirális, az amerikai hadsereg csendes-óceáni parancsnokságának parancsnoka szerdán Tokióban megjegyezte, hogy a kínai lépést nem tartja meglepőnek, de „aggodalomra adhat okot”, valamint ellentétben áll azzal a kínai ígérettel, hogy Peking nem kívánja militarizálni a térséget. Hozzátette: az amerikai hadihajók egyre több és bonyolultabb módon fogják a szabad hajózás jogát gyakorolni a Dél-kínai-tengeren. „Nem áll szándékunkban leállni” – fogalmazott.

Az elmúlt hónapokban amerikai hadihajók két alkalommal is megközelítettek 12 tengeri mérföldön belüli távolságra olyan tengeri területeket, amelyek hovatartozását a környékbeli államok vitatják. Peking az akciókat provokatívnak minősítette, s felszólította az Egyesült Államokat, hogy fejezze be az „erőfitogtatást” a szabad hajózás ürügyén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.