Gyalázatosnak nevezte a Brenner-hágónál levő osztrák–olasz határátkelőnél tervezett beléptetőkapu felállítását Domenico Manzione, az olasz belügyminisztérium migrációs államtitkára, hangsúlyozva, hogy ez migrációs vészhelyzetet teremthet a térségben. Háromszáz fős élő lánccal tiltakoztak civilek szombaton a Brenner-hágó olasz oldalán a határátkelő ellenőrzésének visszaállítása ellen.
Domenico Manzione, a migrációért felelős olasz belügyi államtitkár úgy fogalmazott, hogy az Ausztria által a Brenner-hágónál tervezett „fal” migránsokkal árasztaná el Olaszországot. A migráció eddigi balkáni útvonala szárazföldön és tengeren is módosulna az Adriai-tenger irányába, ami kizárólag Itália felé mozdítaná el az emberáradatot. „Fennáll a konkrét veszély, hogy az északkelet-olaszországi határunk északi Lampedusává válik” – mondta Manzione az Il Mattino című nápolyi napilapnak szombaton az Észak-Afrikából érkező migránsok első számú célállomására, a dél-olasz Lampedusa szigetére utalva.
Hozzátette, hogy Olaszországban eddig három regisztrációs központ (hot spot) nyílt meg, egy Lampedusán, másik kettő pedig Szicíliában. A következő a szintén déli Tarantóban február végén kezdi meg működését. Domenico Manzione szerint nem kizárt, hogy az Ausztria okozta „határválság” miatt egy további regisztrációs központra is szükség lehet az észak-olasz határtérségben.
Korábban ugyanerről Angelino Alfano olasz belügyminiszter is beszélt. Azt jósolta, hogy az Európába irányuló migráció útvonala újból módosul, ismételten Olaszország irányába, a déli Puglia partjaira és Szlovénián keresztül északkelet-Itáliába, ahol az osztrák határzár miatt a migránsok nem tudnának már semmilyen irányba továbbmenni. A migránsáradatra készülve a római belügyminisztérium a jelenlegi több mint százezer helyen túl további ötvenezer szálláshely biztosításán dolgozik. Bécs döntése szerint péntektől kezdve a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztriába, és a déli határnál – a Szlovénia felől érkező migránsok részéről – maximum 80 menedékkérelmet lehet benyújtani. Erről Werner Faymann osztrák kancellár február 12-én tárgyalt Rómában.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök az EU állam- és kormányfőinek csütörtöki csúcstalálkozóján kijelentette: „Ausztria álláspontja érthető, mivel több menekültkérő érkezik oda, mint Olaszországba, és sokkal kisebb népességű országról van szó. Az osztrák probléma valós, mégsem lehet elképzelni a Brenner-hágó lezárását, amely jelképesen és nem csak jelképesen az európai egység egyik alapköve. Tehát együtt kell megoldást keresni” – mondta.
„A Brenner-hágó határának lezárása pusztító hatással lenne mindazokra, akik évtizedek óta az unión belüli határok eltörléséért küzdöttek” – jelentette ki korábban Karl Zeller, a Dél-Tiroli Néppárt olasz szenátora, hangsúlyozva, hogy a Brenner-hágónál nincsen migránsnyomás. Hozzátette: „Ha Ausztria lezárja határait Magyarország és Szlovénia felé, meggyőződésem, hogy az olasz kormány nem fog habozni és szintén lezárja a Szlovéniával közös határát”.
René Pollitzer, Ausztria olaszországi nagykövete úgy nyilatkozott, hogy „egyelőre nem változik semmi az olaszországi határszakaszokon, főleg a Brenner-hágónál nem, amely Ausztria számára is kiemelten jelentős”.
A Corriere della Sera című olasz napilap értesülései szerint az osztrák fél áprilistól nemcsak a Brenner-hágónál levő határátkelőnél, hanem a szintén Trentino-Alto Adige tartományban található Passo Resia és Prato alla Drava (San Candido) határpontnál is beléptetőkapukat létesíthet, valamint Tarvisiónál Friuli-Venezia Giulia tartományban.
Macedónia lezárta Görögországgal közös határát az afgán migránsok előtt, csak irakiakat és szíriaiakat enged át – közölték vasárnap a görög hatóságok. A macedón hatóságok állítólag azzal indokolták az intézkedést, hogy Szerbia ugyanezt teszi – írta az AP hírügynökség. A görög hatóságok szerint a macedónok szombat óta korlátozzák az átjutást, átkutatják a határt átlépni akarókat, és útlevelet követelnek tőlük. Korábban elfogadták a görög rendőrség hivatalos dokumentumait arról, hogy az illetőt regisztrálták.
A macedón lépés hatására feltorlódtak a migránsok a macedón–görög határ görög oldalán. A görög rendőrség szerint 800-an várakoztak az idomeni határátkelőnél vasárnap, és további 2750-en 55 autóbuszban a közelben. A görög rendőrség arról nem adott tájékoztatást, hogy a várakozók között milyen arányban vannak az albánok.
A helyi idő szerint reggel hat órát megelőző 24 órában Macedónia csak 310 migránst engedett be az országba. Macedónia először novemberben vezetett be korlátozást a migránsok beengedésében, attól az időponttól csak afgánokat, szíriaiakat és irakiakat engedett be az országba. Az Európai Unió migránselosztási terve szerint csak a szíriaiak, az irakiak és az eritreaiak jogosultak arra, hogy részt vegyenek ebben a programban.