Kísért a szovjet múlt Bornholmon

A „felszabadításra” hivatkozva Moszkva tiltakozik, valahányszor külföldi katonák lépnek a dán Bornholm szigetére.

Zord Gábor László
2016. 02. 25. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha megközelítőleg északi irányban elindulunk a német–lengyel határ közelében lévő Szczecinből, és a tengerpartot elhagyva száz kilométert hajózunk, szárazföldbe, pontosabban gránitba fogunk ütközni a Balti-tenger közepén. Ez Bornholm szigete, amely ugyan többször cserélt gazdát a történelem során, de 1660 óta végérvényesen Dániához tartozik. Helyzetéből adódóan kínálkozik az erődítésre, vagy ami a háborúk előtti időkben (vagy épp hidegháborús időkben) még fontosabb, hírszerzési célokra.

A véletlennek köszönhetően így került be a modern hadviselés történetébe is: 1943-ban a Luftwaffe egyik – akkor még – kísérleti V-1-es robotrepülőgépe a szigeten csapódott be, roncsairól egy dán tengerésztiszt vázlatrajzot készített, ami aztán eljutott a brit felderítéshez, akik így értesültek először a „csodafegyver” létezéséről. A németek megszállta, és partvédelmi ütegekkel felszerelt, közel 600 négyzetkilométeres földdarabnak azonban harci szerep jóformán nem jutott a második világháborúban. A legérdekesebb fordulatot a háború vége produkálta. Miután a nyugati szövetségesek nem voltak hajlandók csapatokat küldeni, akiknek a 12 ezres (!) Wehrmacht-kontingens megadhatta volna magát, szovjet légitámadásra, majd invázióra került sor. A főváros Ronne és Nexo térségében több ezer lakóház semmisült meg, majd az európai győzelem napján, május 9-én partot értek a szovjet csapatok.

A bombázás és az egyéves szovjet megszállás beleégett a dánok emlékezetébe. Sőt miután 1946 áprilisában kivonultak, leszögezték: hadüzenetnek tekintik, ha Bornholmra idegen katonák lépnek, s ezért a szigeten folyamatos dán katonai jelenlétet kell biztosítani.

A hidegháború idején nem tudni még egy olyan NATO-tagállamról, amelynek bármily kicsi területével kapcsolatban a Szovjetunió – „felszabadító” műveleteire hivatkozva – ilyesmit várt volna el, ráadásul többnyire sikerrel. Pár esetről tudnak, amikor sérült a két feltétel, s Moszkva ezt fel is rótta Koppenhágának: volt, hogy amerikai helikopter kényszerleszállást hajtott végre Bornholmon, máskor az amerikai légierő zenekara látogatott ide, de a 80-as években voltak provokatívabb akciók is. Furcsa módon azt is felrótták, amikor a 2000-es évek elején felszámolták a bornholmi gárdát, ami a dán katonai jelenlét letéteményese volt itt. Ha a hidegháború vége óta le is szervezték az itteni csapatokat, a sziget nem maradt egy pillanatra sem katonák nélkül: máig működik ott egy lokátorállomás (a síkvidéki Dániához képest Bornholm legmagasabb pontja 170 méterrel magasodik a tenger fölé, ami jó rálátást biztosít) és elektronikai felderítő (lehallgató) létesítmények is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.