Sanders, a csalódottak hőse

A szocialista elnökjelölt-aspiránst az amerikai középosztály elvékonyodása is segíti.

Györe Adrienn
2016. 02. 20. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államokban ötven évvel ezelőtt még aligha lehetett volna elképzelni, hogy egy elnökjelölt-aspiráns szocialista elképzeléseivel közkedveltté váljon. Bernie Sanders New Hampshire-i győzelme újabb bizonyítéka annak, hogy a hidegháború idején kvázi szitokszóként emlegetett politikai irányvonalra ma már van igény.

Az Egyesült Államok megalapítása óta „szívén viseli” a demokrácia globális terjesztését annak ellenére, hogy saját határain belül sajátos módon működteti azt. Sokat emlegetett téma, hogy az amerikai elnökválasztásokon kulcsfontosságú szerepe van a pénznek, amit jól mutat a szerény politikai előélet és olykor botrányos stílus ellenére az előválasztási roadshow egyik főszereplőjévé váló Donald Trump. Az ellentmondást viszont Bernie Sanders teremti meg, aki büszkén hajtogatja, hogy a jelöltségi versenyig nem a Wall Street-i milliárdosok támogatása juttatta el. Bár az is igaz, hogy egyesek éppen emiatt nem tartják esélyesnek, hisz elnöki győzelme esetén Sanders kongresszusi, kormányzói és bürokrata szövetségesek híján teljesen elszigetelődne. A politikus eddig azonban sikeres, amit részben az elvékonyodó középosztály és a szegények fülében jól csengő „harc a jövedelemegyenlőtlenségek ellen” ígérete tett lehetővé.

A Pew Research Centre szerint 2015 végére az amerikai társadalom középosztálya kisebbségbe került. Mindebben a 2008-as gazdasági világválság jelentős szerepet játszott, ám a változás beindulása már négy évtizeddel ezelőtt is észlelhető volt. Az intézet adatai alapján 1971-ben még a lakosság háromnegyedének közepesnek, illetve magasnak számító jövedelme volt, mára viszont az amerikaiak 29 százaléka az alacsony jövedelműek közé tartozik, míg közepes mértékben már csak a lakosság 49,9 százaléka keres a hetvenes években mért 60 százalékhoz képest. Kérdés, hogy az érintetteknek mégis miért nem elegendőek a hagyományos liberális és konzervatív vonalon mozgó megoldások.

Az 1929–33-as pénzügyi válság idején úgy tűnt, a demokraták sikerrel oldják meg azt, amit a szabadpiacban túlbuzgón hívő republikánus ellenfeleik elrontottak, előidézve a tömeges munkanélküliséget. A demokrata válasz Roosevelt New Deal politikája volt, ám a hetvenes évek kétszeres olajválságát megsínylő középosztály csalódott a piaci folyamatokba beavatkozó államban. Ráadásul az amerikai gazdaság alapja egyre inkább a tudásra és az információra kezdett átszerveződni, így például a korábban magas fizetéssel kecsegtető ipari munkahelyek nagy létszámú dolgozói rétege megfelelő végzettség híján kilátástalan helyzetbe került. A hidegháborúnak köszönhetően a hadiipar egyre nagyobb szeletet kezdett kihasítani magának a nemzetgazdaságból, s mivel ennek fejlesztése főként a déli és nyugati államokat érintette, a kedvező hatások érzékelése révén a konzervatívok bástyájának számító déli államokban számos szavazót állítottak a maguk oldalára. Az 1980-tól beinduló konzervatív lelkesedés következtében a választásokat többségében republikánusok nyerték. Amerika globális katonai szerepvállalása azonban 2004-ben visszavetette a konzervatívokat, s a demokraták Barack Obamával bizonyíthatták volna, hogy képesek korrigálni a republikánusok tévedéseit. De sem az egészségügy, sem az oktatás területén nem végeztek jelentős kiigazításokat, s háborús ígéreteik betartásával is komoly gondok vannak.

Az elmúlt száz évben a republikánus és a demokrata vezetések felváltva okoztak csalódást az amerikaiaknak, akik talán kissé elfáradtak. Így váltak számukra az új színfoltként megjelenő Bernie Sanders „demokratikus szocialista” elképzelései reménysugarakká.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.