Több száz üzleti vezető tiltakozik a Brexit ellen

Nagy-Britannia maradjon a megreformált EU tagja.

MTI
2016. 02. 23. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felhívás, amely eddig a legnagyobb ilyen jellegű kezdeményezés a brit üzleti szektor részéről, a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap keddi kiadásában jelent meg, és kétszáznál több brit, illetve Nagy-Britanniában tevékenykedő nagyvállalat vezetői írták alá. A Londoni Értéktőzsde irányadó FTSE-100-as indexét alkotó száz legnagyobb tőkeértékű vállalat közül 36-nak a vezérigazgatója csatlakozott az aláírókhoz. A levél szerzői között van Vittorio Colao, a legnagyobb brit mobiltelefon-szolgáltató, a Vodafone vezérigazgatója, Michael O\'Leary, a Ryanair légitársaság vezetője, Bob Dudley, a BP olajipari óriás igazgatótanácsának elnöke, Sir Roger Carr, a BAE Systems – a legnagyobb európai hadiipari vállalatcsoport – elnöke, Paul Kahn, az Airbus repülőgépgyártó konglomerátum nagy-britanniai részlegének vezérigazgatója, valamint a legnagyobb brit távközlési vállalat, a BT és a két legnagyobb londoni repülőtér, a Heathrow és a Gatwick vezérigazgatója.

A City pénzügyi szolgáltató szektorából olyan óriásbankok vezetői is csatlakoztak, mint a Goldman Sachs International, az HSBC, a Santander és a Standard Chartered. Az ipari szektorból mások mellett a BMW, a General Electric és a BASF nagy-britanniai érdekeltségeinek vezetői írták alá a közös levelet. A szerzők hangsúlyozzák, hogy a brit üzleti szférának a további beruházások és az állásteremtés érdekében korlátlan hozzáférésre van szüksége az Európai Unió 500 milliós egységes belső piacához. Az aláírók szerint ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe és az egész brit gazdaságot kockára tenné. Nagy-Britannia erősebb, biztonságosabb és virágzóbb ország lesz, ha az EU tagja marad – áll a levélben.

Az aláírók hangsúlyozzák, hogy vállalataik együttesen több százezer embert foglalkoztatnak. A nagyvállalati vezetők támogatásukról biztosítják a levélben azt a megállapodást, amely a múlt heti brüsszeli EU-csúcson született a London által igényelt uniós reformokról. A brüsszeli megállapodás másnapján David Cameron miniszterelnök Londonban bejelentette, hogy a brit kormány június 23-ára írja ki a brit EU-tagság sorsáról tervezett népszavazást. Cameron közölte azt is: a kabinet hivatalos ajánlása az, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált EU tagja. A brit kormány és a kormányzó Konzervatív Párt azonban megosztott a kérdésben, és a kabinet több tagja is jelezte, hogy a hivatalos állásponttal ellentétben a Brexitre fog szavazni a júniusi népszavazáson, vagyis arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból. Brit sajtóértesülések szerint ugyanerre készül az alsóházi konzervatív frakció tagjainak harmada is.

Csatlakozott a Brexit-párti táborhoz Boris Johnson, London polgármestere, a Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusa is, akit a brit sajtó egyöntetűen a 2020-ban esedékes következő parlamenti választásokon már nem induló Cameron legesélyesebb utódjelöltjei között tart számon. A brit üzleti szféra képviselői már többször is kifejtették nyilvánosan azt a véleményüket, hogy Nagy-Britanniának az EU-ban kell maradnia. Egy korábbi közös levélben a legnagyobb brit vállalatok vezetői – köztük a kedden megjelent újabb közös nyílt levél aláírói közül is sokan – arra hívták fel a figyelmet, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font (13 ezer milliárd és 37 ezer milliárd forint) közötti többletbevételt jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.