Tucatnyi nyomozás vesztegel az iPhone-ok titkosítása miatt

Snowden szerint a vita nem a telefon feltöréséről, sőt nem is a terrorizmusról szól.

MNO
2016. 02. 19. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

New York egyik kriminalisztikai laborjában 175 iPhone van, de az azokon tárolt adatokhoz nem tudnak hozzáférni a hatóságok az Apple biztonsági titkosítóprogramja miatt – közölte Cyrus Vance, New York megye főügyésze.

Törvényekkel is szabályozni kell, hogy az informatikai cégeknek milyen esetekben kell termékeikhez hozzáférést biztosítaniuk az illetékes hatóságoknak – ezt szorgalmazza a szenátus hírszerzési bizottságának két politikusa, egy republikánus és egy demokrata párti szenátor, akik a The Wall Street Journal információi szerint már dolgoznak is a törvényjavaslaton.

A republikánusokhoz közelállónak mondott lap azt írja, Burr szenátor azt szeretné elérni a tervezettel, hogy büntetőjogi eljárást vonjon maga után az, ha informatikai cégek megtagadják az adatbázisuk megnyitására és az illetékes hatóságoknak a termékeihez való hozzáférésre vonatkozó bírósági döntéseket. A szenátor szóvivőnője cáfolta, hogy a tervezetben szó lenne büntetőjogi eljárásokról.

Az Apple telefonjainak titkosítása az informatikai cég egyik alapelve. Az iPhone-okat védő programok egyebek közt azt is garantálják a felhasználóknak, hogy többszöri sikertelen feltörési kísérlet után a telefonok memóriájában lévő adatok törlődnek, így személyes adataik nem kerülnek jogosulatlan kezekbe.

Vance úgy fogalmazott: a hatóságok a technológiai „vadnyugaton” találták magukat, ahol az Apple és a Google óriáscégek „a seriffek”, és „nincsenek szabályok”.

A főügyész szerint az emberek nagy része pont olyan információkat tárol ezeken az eszközökön, amelyek fontosak lehetnének a nyomozások szempontjából: a gyanúsítottak vagy szemtanúk által készített felvételeket vagy hívás- és címlistákat.

Kedden egy amerikai bíróság utasította az Apple-t, hogy segítsen feloldani a titkosítást a San Bernardinó-i lövöldözés egyik tettesének mobiltelefonján.

A bíróság azért döntött így, mert a szövetségi ügyészség tájékoztatta a döntést hozó bírót, hogy nem tudnak hozzáférni az egyik merénylő, Syed Rizwan Farook telefonjának adataihoz, mivel nem ismerik az ahhoz szükséges kódot.

Tavaly december 2-án a 29 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 esztendős Syed Rizwan Farook támadást hajtott végre a dél-kaliforniai San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén. A két merénylő a vérengzés után a rendőrökkel vívott tűzharcban életét vesztette. Szakértők szerint a merényletet – amelyben 14 embert öltek meg és 21-et megsebesítettek – az Iszlám Állam terrorszervezet ihlette.

Tim Cook, az Apple vezérigazgatója közleményben úgy nyilatkozott, hogy a bíróság követelése veszélyezteti a cég ügyfeleinek biztonságát, és „a jelenlegi jogi eseten jóval túlmutató következményekkel járhat”. Hozzátette, a kormányzat azt kéri az Apple-től, hogy saját felhasználói készülékeit törje fel. A Facebook közleményében támogatta az Apple álláspontját.

Kormányzati tisztviselők korábban figyelmeztettek, hogy a titkosítóprogramok túlzott használata hátráltathatja a bűnügyi nyomozást és veszélyeztetheti a nemzetbiztonságot.

2014 végére mind az Apple, mind a Google óriásvállalatok megerősítették beépített titkosítóprogramjaikat a digitális adatvédelem körüli aggodalmak miatt, amelyeket részben az Edward Snowden, az NSA korábbi szerződéses alkalmazottja által 2013-ban kirobbantott adatgyűjtési botrány okozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.