A törvényszék a két napig tartó ítélethirdetés során két orosz újságíró megölésében, békés polgári lakosok meggyilkolásának kísérletében és Oroszország határának illegális átlépésében találta bűnösnek Szavcsenkót tegnap, arról azonban ma döntöttek, hány évet kapjon.
A vádlott az ítélet rendelkező részének felolvasását az első napon egy ukrán népdal éneklésével szakította meg, ami miatt Leonyid Sztyepanyenko bíró a büntetés mértékének kihirdetése előtt szünetet rendelt el. Az ítélethirdetés második napját más botrányos jelenetek beárnyékolták. A bíró egy alkalommal arra figyelmeztette a tárgyaláson jelen lévő ukrán delegáció tagjait, hogy tartózkodjanak a nevetéstől, és kilátásba helyezte eltávolításukat. Petro Porosenko elnök sajtószóvivőjét, Szvjatoszlav Cegolkót a büntetés mértékének közlése után kivezették, megakadályozva őt abban, hogy kibontsa az ukrán zászlót.
A vádlott ügyvédei előre közölték, hogy az ítéletet nem fogják megfellebbezni, Szavcsenko pedig kilátásba helyezte, hogy újrakezdi a „száraz” éhségsztrájkot, ételt és italt sem vesz magához.
A nemzetközi médiában többször is megjelentek olyan találgatások, miszerint Szavcsenkót, aki korábban Irakban is szolgált, az elítélését követően kicserélhetik a Kelet-Ukrajnában elfogott Alekszandr Alekszandrovra és Jevgenyij Jerofejevre, akik – Moszkvának a közvetlen beavatkozással kapcsolatos cáfolatai ellenére – az orosz fegyveres erők aktív tagjainak vallották magukat. Erre Porosenko ukrán elnök kedden rögtön a donecki ítélethirdetés követően konkrét ajánlatot is tett. Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin elnök szóvivője ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy Oroszország a lehetséges fogolycsere ügyében szigorúan a saját jogrendje alapján fog eljárni.
Az ukrán külügyminisztérium kedden felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ítélje el a „jogellenes” bírósági határozatot és gyakoroljon még nagyobb nyomást Moszkvára. „Az ítélet vitathatatlanul bizonyítja, hogy Oroszországban nincs értelme igazságot keresni. Ha Oroszország politikai érdekei úgy kívánják, nem törődik a nemzetközi jog alapvető előírásaival és alapelveivel, figyelmen kívül hagyja az emberi jogokat, saját törvényeit és az elemi erkölcsi normákat” – szögezte le Kijev.