A kazahok értékelik a stabilitást

Az elnök pártja szokás szerint aratott a parlamenti választásokon.

Stier Gábor
2016. 03. 21. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jobb az unalom, mintha ég a ház, s olyan viharosan zajlanak az események, mint Grúziában, majd Ukrajnában, s időnként Üzbegisztánban vagy Kirgizisztánban. A kazahok az utóbbi években különösen megtanulták értékelni a stabilitást, amely a többség szemében a megrázkódtatások elkerülését és a lassú, ám kiszámítható gyarapodást, de legalábbis a nyugodt megélhetést jelenti. Ez a nomád életforma génekben még élő bizonytalanságához képest kimondottan érték, főképp úgy, hogy sokak emlékezetében ott van még a függetlenség első éveinek gazdasági mélyrepülése. S ha ehhez még hozzávesszük, hogy az eleve nem lázadó kazah mentalitást az utóbbi időben még óvatosabbá tette az a tapasztalat, hogy a posztszovjet realitások között a helyzetet mindenütt csak rontották a hirtelen mozdulatok. Elvitathatatlan az is, hogy az elmúlt negyedszázad alatt hatalmas utat tett meg az ország, óriási változások zajlottak, s különös tekintettel az elmúlt másfél évtizedre, látványos volt a városok, az infrastruktúra megújulása. Így érthető meg igazán a ragaszkodás a felvilágosult autokratikus rendszert kiépítő vezetőhöz, Nurszultan Nazarbajevhez.

Csakhogy az egyre inkább elbizonytalanodó világban ezt a stabilitást mind nehezebb megőrizni. Főképp úgy, ha az állam bevételeinek túlnyomó többségét adó nyersanyagok és energiahordozók ára esik. Az olaj árának zuhanása megviselte a kazah gazdaságot is, tavaly nyár végén elengedték a nemzeti valutát, a tengét – jelenleg egy dollárért 350-et adnak –, amely azóta már nagyjából a felét éri. A sokáig masszívan hat százalék feletti növekedés is visszaesett másfélre, így hiába a megpróbáltatásokat tompítani hivatott kompenzáció, a szociális nyugalom megőrzése a hatalom előtt álló legsürgetőbb feladat. Ennek jegyében hozták előre a jövő év elején esedékes parlamenti választásokat, amely a szakértők által őszre várt vihar előtt a hatalom felhatalmazását, ezzel a politikai stabilitást volt hivatott erősíteni. A stabilitás megőrzése mellett az új kihívások, az átmenet közepette egyre nagyobb szükség van a friss gondolatokra, az új megközelítésre, amelyre utalt a választások eredményét értékelve az államfő is. Nazarbajev beszélt arról is, hogy gondolkodnak az alapvetően francia mintára kialakított politikai berendezkedés megváltoztatásán, a hatalmi ágak közötti felelősség újragondolásán is. Lefordítva ez annyit jelent, hogy a tervek szerint növekszik a parlament súlya, s csökken az elnök befolyása a rendszerre. Ez az elképzelés már a Nazarbajev utáni időkre is gondol, s ennek az átmenetnek az első lépése lehet, ha az államfő legidősebb lánya, a korábban parlamenti alelnök, jelenleg miniszterelnök-helyettes Dariga kerül a képviselőház élére.

A nemcsak belpolitikai értelemben, hanem a nemzetközi környezetet tekintve is egyre bonyolultabb helyzetben elengedhetetlen a rendszer frissítése, rugalmasabbá tétele, amely a mérhetetlenül unalmas kampányt látva nem is egyszerű feladat. Több elemző is rámutatott, hogy az országra váró súlyos kihívások előtt ez mennyire aggasztó. Mint például a Central Asia Monitor című, Almatiban kiadott politikai magazinnak Kajnar Kapanov politológus fogalmazott, a kampány azt mutatta, hogy a politika nem tud kilépni az adminisztratív irányítási rendszer keretei közül, a klientúra, a klánok megölik a versenyt, s a legtehetségesebbeket távol tartja a hatalomtól. Nem egészséges szerinte az sem, hogy az országban bejegyzett hét pártból elindult hat közül négy – kivétel az Ak zsol és a kommunisták – lényegében szociáldemokrataként határozza meg magát, s véleményük csak nüanszokban tér el egymástól. Ennek eredménye a tespedés, a viták helyett monológgá alakult kampány unalma, s az ilyen közeg nehezen boldogul az ország előtt álló stratégiai feladatokkal. Mint a szakértő megjegyezte, a választás nem csupán szavazást jelent.

Magával a választás lebonyolításával neki sem volt baja, sőt inkább a végletekig megszervezettnek látta. A szavazás a legteljesebb rendben lezajlott a helyszínen lévő két magyar megfigyelő, az EBESZ-t képviselő Csízi Péter és az Európa Tanács küldötteként érkezett Tilki Attila szerint is. Pozitív elmozdulást konstatált összesített értékelésében az EBESZ is, megfogalmazva természetesen a már szokásos kifogásait. Az unalmas kampány, a nyugati szemmel érthetetlen dolgok ellenére azonban bizton állítható, hogy az eredmény tükrözi a közhangulatot. Azt pedig majd az idő dönti el, hogy a most megválasztott képviselők fel tudnak-e nőni a Kazahsztán előtt álló feladatokhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.