Amerikát nem érdeklik a vasgárdisták

Romániában törvény tiltja a fasiszta jelképeket, mégis szobrok őrzik egykori legionáriusok emlékét.

Rostás Szabolcs (Kolozsvár)
2016. 03. 09. 5:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csitul a vita Romániában a népirtásért elítéltek kultuszát tiltó, nyolc hónapja hatályban lévő jogszabály körül. Az országban már 2002 óta börtönbüntetést kockáztat, aki emberiesség elleni bűnökért elítélt személyek kultuszát ápolja, a bukaresti parlament által tavaly júliusban jobbközép liberális képviselők kezdeményezésére elfogadott törvénymódosítás ugyanakkor a román legionáriusmozgalmat is fasiszta jellegű szervezetnek minősítette.

A nacionalista, antiszemita és magyarellenes szervezetek 1927 és 1941 között fejtették ki tevékenységüket, egyebek mellett Vasgárda néven, de többszöri betiltásuk miatt számos más néven is szervezkedtek. A legionáriusok jelenkori szimpatizánsai – köztük az elhanyagolható támogatottságú, hírhedten magyarellenes Noua Dreapta (Új Jobboldal) szervezet tagjai – már tavaly aberrációnak nevezték a tiltást, leszögezve: továbbra is ápolják az általuk hősként tisztelt Vasgárda-alapító Corneliu Zelea Codreanu emlékét, és használni fogják a mozgalom jelképeit.

Számos történész elhibázottnak tartja, hogy a törvény „semmissé nyilvánítja” a szovjet megszállással szembeni román ellenállást, amelyben szerinte mintegy hetvenszázalékos arányban legionáriusok vállaltak szerepet. Andrei Plesu neves filozófus nemrég azt kifogásolta, hogy a bukaresti Elie Wiesel Holokausztkutató Intézet mindenkit egyformán háborús bűnösként tart nyilván, akit a román kommunista népbíróságok elítéltek, holott 2006-ban Traian Basescu akkori államfő gyilkos rendszernek nyilvánította és elítélte a kommunizmus bűneit.

Nem véletlen, hogy néhány vasgárdistának máig fennmaradtak a szobrai Romániában. Bukarest 2. kerületének önkormányzata 2009-ben emelt büsztöt köztéren Mircea Vulcanescu közgazdász-filozófusnak, aki szimpatizált a legionáriusokkal, az Antonescu-kormány tagjaként pedig támogatta a zsidótörvényeket. A bukaresti kormány hatáskörében működő Wiesel-intézet tavaly a szobor ledöntésére szólította fel a kerületi polgármesteri hivatalt, amely elutasította a javaslatot.

Vulcanescu nevét amúgy gimnázium is viseli a román fővárosban. Akárcsak a Petre Tuteáét, a legionáriusok másik, a kommunisták által börtönre ítélt illusztris tagjáét, akinek nevét több nagyvárosban utca, Kolozsváron iskola, Temesváron pedig szobor őrzi.

A Vasgárda-kultusz bizonyítéka az Antonescu-kormány által börtönbe vetett Valeriu Gafencué, a szélsőséges mozgalom egyik szárnyának vezetőjéé. Gafencut 2009-ben Targu Ocna városa díszpolgárává avatták, majd zsidó szervezetek tiltakozására az önkormányzat visszavonta a határozatot, amelyet azonban egy – a legionáriuseszmékkel nyíltan szimpatizáló – alapítvány keresetének helyt adva a román igazságszolgáltatás jogerősen érvénytelenített.

Az országban a közelmúltban még sétányok, itt-ott pedig szobrok viselték a háborús bűnösnek nyilvánított, 1946-ban kivégzett Ion Antonescu diktátor nevét is, az utcákat azonban átkeresztelték, szobra pedig köztéren nem található.

Egyébként a legionáriustörvényként is emlegetett jogszabály áldozatává vált többek között a Romániában háborús bűnösként számon tartott Wass Albert író is, akinek a román hatóságok még a magánterületen felállított szobrait is eltávolították. Tavaly a székelyföldi Kézdivásárhelyen utcát neveztek el az íróról, a prefektus és román szervezetek nyomására azonban idén februárban a városi képviselő-testület visszavonta korábbi határozatát.

Lapunk szerette volna megtudni, az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének mi a véleménye arról, hogy Romániában ma is fellelhetők vasgárdisták köztéri szobrai; hogy a legionáriusmozgalom számos vezetőjének nevét iskolák, utcák, emléktáblák őrzik.

Azt a kérdést is feltettük a nagykövetségnek, kezdeményezte-e a román hatóságoknál ezeknek a szobroknak az eltávolítását. A diplomáciai képviselet érdemben nem válaszolt a kérdéseinkre, mindössze az amerikai külügyminisztériumnak az emberi jogok romániai helyzetéről összeállított 2014-es jelentését bocsátotta rendelkezésünkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.