Beépített különleges csábítók

Radikális és környezetvédő mozgalmak nőtagjait szedték rá az ügynökök.

Zord Gábor László
2016. 03. 12. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve húzódik Nagy-Britanniában az az ügy, amelyben a londoni rendőrség (Metropolitan Police, röviden Met) egykori úgynevezett Különleges Demonstrációs Századának (SDS) és az ettől független Nemzeti Közrendvédelmi Felderítő Egység (NPOIU) fedett ügynökei érintettek. Mindkét alegység (az egyiket 2008-ban, a másikat 2011-ben számolták fel) fő feladata a kérdéses időszakban – 25-30 évvel ezelőtt – az volt, hogy hosszú távon beépüljön radikálisnak ítélt politikai és szociális mozgalmakba, például környezetvédelmi, állatjogi és anarchista aktivisták köreibe. A végrehajtással megbízott fiatal rendőrök közül többen ehhez azt a módszert választották, hogy a mozgalmakban részt vevő fiatal hölgyekkel megismerkedtek, majd partnerkapcsolatot létesítettek velük, ennek révén biztosított volt az információszerzés. A viszonyok azonban nem csak futó kalandok voltak, jellemzően több évig is eltartottak, a leghosszabb esetben kilenc esztendeig, s az egyik ügynök gyermeket is nemzett információforrásának. Amikor viszont a feladat véget ért, a rendőrök egyszerűen felszívódtak, kétségek között hagyva a rászedett nőket.

Az öt ügynök által végrehajtott akciók és az azok során alkalmazott, etikátlan módszerek lelepleződését követően a Met feltétel nélkül bocsánatot kért az érintett hét (keresztnevükön Helenként, Belindaként, Rosaként, Naomiként, Lisaként, Alisonként és Ruth-ként azonosított) asszonytól, és anyagi kárpótlásban is részesítette őket. Az említett esetben, ahol a kapcsolatból gyermek is született, külön jártak el, a rászedett asszony, egy bizonyos Jacqui 400 ezer fontot kapott.

Egyikük ennél is tovább ment az elégtételben, s alighanem a morálisan legtöbbet jelentő személyes szembesítésre vállalkozott. A BBC közszolgálati csatorna által megszólaltatott, 25 éve Greenpeace-aktivistaként dolgozó Helen Steel nemrégiben megkereste csábítóját, az azóta Ausztráliába költöző és az ottani rendőrtiszti főiskolán oktató John Dinest. Elmondása szerint a férfi bocsánatot kért tőle, amiért két éven át rászedte, és egy rövid ideig el is beszélgettek a történtekről. Dines saját védelmére azt állította, hogy az egységben, ahol dolgozott, őt is „bántódás” érte. Az ügy mindezzel még nincs lezárva. A két bezárt rendőrségi alakulat esetleges további viselt dolgaival kapcsolatban vizsgálat van folyamatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.