„Az elmúlt héten végrehajtott (rendőri) akciókkal több olyan egyént is ártalmatlanítottunk, akik szélsőségesen veszélyesnek és teljesen eltökéltnek bizonyultak” – tette hozzá a tárcavezető, aki szerint „Salah Abdeslamnak a francia igazságszolgáltatás előtt kell majd felelnie a tetteiért”.
Francois Hollande államfő a merényletek logisztikai felelősének brüsszeli letartóztatását követően hívta össze hivatalában a védelmi tanács ülését, amelyen jelen volt Manuel Valls miniszterelnök, valamint a védelmi, a külügyi, a belügyi, az igazságügyi tárca, illetve a hadsereg és a különböző biztonsági szolgálatok vezetői.
A Le Soir című francia nyelvű belga napilap Molenbeekből Molenbeekbe címmel közöl írást, amelyben megkönnyebbülésnek és tényszerű győzelemnek írja le a pénteki akciót. Annak lelkileg és szimbolikusan is nagy jelentősége van, amely javítja a Belgiumról kialakult képet.
A L'Echo című francia nyelvű napilap azzal kezdi A 126 napos menekülés című írását, hogy „a küldetés teljesítve”. A belga lap ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a letartóztatásokkal a „ravasz háborúnak” még nincs vége, mivel sokan vallanak szélsőséges nézeteket az országban. „A radikalizmus jéghegyének nagyobb és fontosabb része a víz alatt van” – tette hozzá.
A flamand nyelvű Nieuwsblad szerint sokat kell foglalkozni azokkal a fiatalokkal, akik úgy gondolják, hogy a rendőrségnek és ezáltal a belga hatóságoknak semmi keresnivalójuk a kerületükben. Még akkor sem, ha a 130 áldozatot követelő terrortámadások elkövetőjét keresik.
A La Libre Belgique című napilap A menekülésnek vége című cikkében egyenesen azt írja: „Ne legyen félreértés: vannak még szélsőséges csoportok, amelyek onthatnak vért Belgiumban”.
A De Standaard flamand nyelvű belga napilap szerzőjének vélekedése szerint Molenbeek olyan helynek tűnik, ahol nincsenek szabályok, ahol a rend nem létezik, vagy más jelentése van.
A francia állampolgárságú Salah Abdeslam ellen 2015. november 24-én adott ki európai elfogatóparancsot egy francia bíró, ami várhatóan felgyorsítja a gyanúsított átadását a francia hatóságoknak. Az európai elfogatóparancsnak köszönhetően az uniós tagállamok között megkerülhető a hagyományos és bonyolultabb kiadatási eljárás.
Salah Abdeslam ügyvédje szombaton a belga fővárosban azt közölte, védence elutasítja kiadatását Franciaországnak. Abdeslamot egyébként a belga hatóságok szombaton kihallgatták, s hivatalosan is közölték vele őrizetbe vételét. Az ügyvéd szerint védence „együttműködik” a belga igazságügyi szervekkel. Ha a kiadatás elutasítása ténylegesen megtörténik, az csak annyit jelent, hogy a belga szervek nem tudják gyorsan és egyszerűen átadni a terroristát a francia hatóságoknak, hanem hetekig is eltarthat az eljárás.
A belügyminiszter elmondta, hogy a novemberi párizsi merényleteket követően indult nyomozás keretében eddig tíz ember került eljárás alá, kettőt Franciaországban, nyolcat Belgiumban vettek őrizetbe, de további egyéneket is keresnek a hatóságok. Üdvözölte a belga hatóságok „hibátlan” munkáját, elsősorban Salah Abdeslam felkutatásában, és a „jó együttműködést” a francia és a belga szervek között.
Bernard Cazeneuve megismételte, hogy az év eleje óta Franciaországban 74 ember állítottak elő terrorizmussal kapcsolatos tevékenység miatt, közülük 37 ellen indult eljárás, 28-an előzetes letartóztatásban vannak.
A belügyi tárca vezetője szerint a „továbbra is nagyon magas szintű terrorfenyegetettséggel szemben az eddigi eredmények arra biztatnak, hogy szüntelenül folytatni kell az erőfeszítéseket”. „A terrorizmus elleni háborút fegyverszünet nélkül fogjuk megnyerni” – fogalmazott a belügyminiszter.
Salah Abdeslamot pénteken fogták el a brüsszeli Molenbeek negyedben. A 26 éves férfit a rendőri akcióban a lábán meglőtték. Rövid kórházi ápolást követően szombaton megkezdődött a kihallgatása Brüsszelben.
Francois Hollande hétfőn hivatalában fogadja a merényletek áldozatainak hozzátartozóit képviselő egyesületeket, amelyek maguk kezdeményezték a találkozót az államfővel a brüsszeli letartóztatást követően.
Fokozott elővigyázatosságra intette a határokon az Interpol a tagállamait, arra hivatkozva, hogy a Brüsszelben előző nap elfogott Salah Abdeslam segítői megpróbálhatnak elmenekülni Belgiumból.
– Salah Abdeslam elfogása arra késztethet minden segítőt, hogy megpróbáljon elmenekülni Belgiumból Európa más országába vagy a kontinensen kívülre – olvasható a lyoni székhelyű rendőri szervezet közleményében.