Politikai kommunikációs értelemben az EU-tagságról szóló népszavazás kedves falat minden közszereplőnek, bármelyik oldalt népszerűsíti is. A bennmaradás támogatóinak evidens módon adódik a félelemhadjárat, amely a józan mérlegeléstől a riogatásig mindenféle formában megjelenhet, a kilépést pártolók pedig végtelenített módon és lényegében erkölcsi korlátok nélkül szidhatják Brüsszelt, példálózhatnak a döntésképtelenséggel, az értelmetlen szabályozással, a hatalmas bürokráciával.
De legalábbis felhívhatják a figyelmet a szigetország nyakán maradó gondokra, ha Nagy-Britannia benn maradna az unióban. Így például riogathatnak bevándorlással, terrorizmussal, a gazdaság mesterséges szabályozók általi visszafogásával. A kilépést szorgalmazóknak tagadhatatlanul jól jön az illegális migráció és az eurót használó országok egyre koordináltabb cselekvése is.
David Cameron kormányfő nagy politikai kerülő úton, egyéves diplomáciai körút után, a Brüsszellel elért részleges reformbiztosítékok birtokában ugrott neki a kampánynak. A kormányzó konzervatív párt többségi, centrista irányvonala erre fogja építeni a bennmaradás melletti kampányt, az EU-tagság fenntartása pedig a kormány hivatalos álláspontja is. Mint ahogy a Nézőpont Intézet lapunknak készített elemzése rámutat, bár több ismert jobboldali közszereplő is a kilépés mellett foglalt állást, a konzervatívok politikáját nagyban befolyásoló pénzügyi-gazdasági elit egyértelműen a tagság fenntartásában érdekelt.
A miniszterelnöknek ugyanakkor továbbra is egyensúlyoznia kell a kérdésben, ugyanis a közvélemény nagyjából egyenlő arányban megosztott a tagságot és a kilépést pártolók között. Ráadásul folyamatosan gesztusokat kell tennie saját pártja jobbszárnyának, illetve a kilépéspárti, bevándorlásellenes UKIP támogatóinak.
Az elemzés rámutat, hogy az erősen EU-párti egykori koalíciós partner, a liberális demokraták teljes visszaszorulása intő jel lehet Cameronnak. A következő négy hónapban tehát nem a kérdésben hivatalosan semleges álláspontot képviselő konzervatívok, hanem az ellenzéki Munkáspárt kampánygépezete bizonyulhat döntő fontosságúnak. A pártvezető Jeremy Corbyn korábbi euroszkepticizmusa ellenére ugyanis a párt egységesen kiáll a tagság mellett.
Az elemzés szerint nagy kérdés, hogy az „EasyJet-generációt”, a húszas, harmincas éveikben járó szavazókat mennyire sikerül részvételre bírni. Ez a korosztály ugyanis egész életét az EU-tag Nagy-Britanniában élte le, és élvezi a korlátok nélküli utazás és kommunikáció nyújtotta lehetőségeket. A bizonytalanok magas száma miatt gyanítható, hogy leginkább pillanatnyi hangulati elemek fogják meghatározni a népszavazás kimenetelét – véli a Nézőpont Intézet.