Clinton és Trump a második szuperkeddet is elvitte

Ohióban nyert Kasich, Floridát viszont elbukta a republikánus elit kedvence, Marco Rubio, így kiszállt.

Földi Bence
2016. 03. 16. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demokrata pártiak elnökjelölt-aspiránsa, Hillary Clinton a keddi előválasztásokon megnyerte Ohiót, Észak-Karolinát és Floridát, így egyre közelebb kerül a végső győzelemhez. Ha ellenfele, a szocialista Bernie Sanders nem változtat valamin a kampányában, akkor Clinton lehet az első nő az amerikai történelemben, akit egy nagy párt elnökjelöltjéül választ – írta az MTI.

Hillary Clinton óriási győzelmét Ohióban és Floridában az első elemzések csapásként értelmezik Bernie Sanders vermonti szenátor – Clinton vetélytársa – számára. A keddi előválasztási eredmények ugyanis megerősítik és hitelesítik eddigi érvelését, miszerint ő a legalkalmasabb elnökjelölt a Demokrata Pártban. A közvélemény-kutatási eredmények szerint a szavazók Bernie Sanders politikáját ugyan tisztességesnek tartják, ám Hillary Clintonét reálisan végrehajthatónak látják. Clinton győzelméhez nagyon nagy arányban járultak hozzá az afroamerikai szavazók, akiknek körében a Clinton-házaspár mindig is nagy népszerűségnek és megbecsülésnek örvendett, Sanders pedig nem igazán tudja megszólítani őket.

A túloldalon Donald Trump tovább erősítette vezető helyét, igaz, Ohiót elbukta: itt John Kasich ohiói kormányzó az első győzelmét aratta az előválasztási folyamatban, és nagyon szoros küzdelmet vívott Ted Cruzzal Missouri államban. Missouriban végül is, alig pár tizedszázalékkal Trump győzött.

A Trump ellen forduló republikánus pártelit jelöltjének, Marco Rubiónak nem sikerült győznie a saját államában, Floridában – itt is Donald Trump győzött, méghozzá nagyon nagy arányban –, ezért a floridai szenátor be is jelentette, hogy felfüggeszti a kampányát, abbahagyja a Fehér Házért folytatott harcot. Ez megnehezítheti a párt vezetésének a dolgát – ők mindenáron megállítanák a populista ingatlanmágnás Trumpot, akinek választási gyűlésein egyre inkább elharapódzik az erőszak. Hogy ez lehetséges-e, illetve etikus-e megállítani Trumpot, azt itt vizsgáltuk meg szakértők segítségével.

A győzelem éjszakáján, Floridában, Trump diadalittasan mondta híveinek: „Micsoda elképesztő este volt”. A republikánus elnökjelölt-aspiránsok közül immár egyedül neki van reális esélye arra, hogy még a júliusi elnökjelölt-állító országos konvenció előtt megnyerje az elnökjelöltséghez szükséges 1237 delegátust. Ohióban elszenvedett veresége azonban várhatóan tovább élteti a jelöltségét ellenző republikánus pártelit tagjaiban a reményt, hogy a konvención még megakadályozhatják a jelöltségét – vagy Cruz, vagy az Ohióban győztes Kasich mellé állhatnak (bár felmerült már, hogy Paul Ryant indítják). Kasich ohiói győzelme után mindenesetre kijelentette: „A kampány folytatódik”, ő pedig továbbra sem hisz a negatív kampányban.

Nem egyszerűsíti a helyzetet, hogy a mostani szuperkedd republikánus szavazóinak 37 százaléka – azaz több mint egyharmada – meggondolná, hogy egy harmadik párti jelöltre szavazna, ha az elnökválasztás Hillary Clinton és Donald Trump között zajlana. Ez az NBC News Florida, Illinois, Missouri, Észak-Karolina és Ohio államban elvégzett exit polljaiból derül ki. 71 százalékuk azt mondta, hogy ha Trump lesz a jelölt, rá fog, vagy valószínűleg rá fog szavazni, 27 százalékuk viszont biztosan nem – azaz a republikánusok elveszíthetik választóik negyedét, ha Trump nyeri az előválasztást. 57 százalék egyébként Clinton–Cruz csatát szeretne az elnökválasztáson – írja összefoglalójában a The Hill.

Kedden Barack Obama elnök, Trump nevének említése nélkül, azt mondta: elképeszti őt mind a nők és a kisebbségek elleni „megosztó és vulgáris retorika”, mind pedig az egyes kampányrendezvényeken tapasztalható erőszak. Az elnök a kongresszusi politikusokkal tartott ebéden fejtette ki gondolatait a választási folyamatról. „Ha még sokáig lehetővé tesszük e retorika folytatását, és még sokáig hallgatólagosan elfogadjuk ezt, akkor ezzel megteremtjük azt a megengedő közéletet, amelyben a politikusok egy csoportjának ellenségeskedése megfertőzi a szélesebb társadalmat is” – fogalmazott az MTI szerint Obama, majd hozzátette: „az ellenségeskedés ellenségeskedést szül”.

A Capitoliumban mindkét párt politikusaival közösen, az „Írország barátai” nevű csoport és a Washingtonban tárgyaló Enda Kenny ír miniszterelnök tiszteletére tartott ebéden Obama emlékeztette hallgatóságát arra is, hogy a világ árgus szemmel figyeli az amerikai választási folyamatot, és mindazt, amit a politikusok mondanak. „Amerikában nincsenek törvények, amelyek megszabnák, hogy kedvesebbeknek kell lennünk egymáshoz, de vannak normák, szokások, értékrendek, amelyeket a szüleink megtanítottak nekünk, és amelyeket mi megpróbálunk megtanítani a gyermekeinknek” – jelentette ki az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.