Egy demokrata delegált fütyül a demokráciára

Egy delegált annak ellenére Clintonra szavaz, hogy saját állama elsöprő fölénnyel Sanderst támogatja.

Balogh Roland
2016. 03. 30. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy hiszem, Hillary jobb elnök lenne. Ezzel részemről vége a beszélgetésnek – így reagált egy alaszkai Bernie Sanders-szimpatizánsnak válaszolva az északi szövetségi állam demokrata szuperdelegáltja, miután az arról kérdezte, kire is szavaz majd a július 25–28. között tartandó demokrata elnökjelölő konvención.

Kim Metcalfe-nak ez a – Facebook-beszélgetésben adott – válasza azért különös, mert a március 26-án rendezett előválasztáson Sanders eléggé szembetűnő fölénnyel nyert az egykori külügyminiszter asszonnyal szemben. A vermonti szenátor a szavazatok 81,6 százalékát zsebelte be, Clinton így 18,4 százalékot szerzett.

Ezért kereste meg az amúgy politológiát hallgató alaszkai egyetemista, Levi Younger állama szuperdelegáltját, hogy ennek megfelelően, a választók döntését szem előtt tartva akkor Sandersre adja le a voksát majd nyáron Philadelphiában.

Miután azonban Kim Metcalfe kissé lekezelő stílusban ezt elutasította, és kijelentette, hogy ő márpedig Hillary Clintont jelöli, Younger a teljes beszélgetést elküldte az amerikai U.S. Uncut hírportálnak, amely szerdán ezt publikálta.

A nyugdíjas szakszervezeti vezető, aki 2012 óta tagja az elnökjelölő gyűlésnek, azt egyből leszögezte, hogy nem kap semmilyen pénzügyi támogatást Clintontól, és nem áll kapcsolatban a volt elnökfeleséggel. Egyúttal kifejezte azon meggyőződését, hogy jelölésével a szerinte az ország számára legmegfelelőbb személyt támogatja.

Az alaszkai fiatalember azt is megjegyezte, egy ilyen jellegű döntéssel Metcalfe gyakorlatilag fittyet hány az alaszkai választók túlnyomó többségére, és nem a közérdeket szolgálja.

Az amerikai választási rendszerben ugyanakkor nem példa nélküli a hűtlen szavazás intézménye. A szuperdelegált például tényleg közvetlenül arra az elnökjelöltre szavazhat, akire szeretne, ám sokan finoman szólva sem tartják ezt etikusnak.

Az elnökválasztáskor az elektorok közül is hánytak már fittyet saját államukra, amikor a befutó helyett más jelöltre adták le végül a voksukat. Ezt a lehetőséget is sok kritika érte már több helyen, Alaszkában pedig büntetik. Eddig 157 esetben regisztráltak ilyen hűtlen elektort, ám ezek egyszer sem befolyásolták az elnökválasztást, a hoppon maradt szavazók azonban nem valószínű, hogy repestek az örömtől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.