Ezrek tüntetnek a lengyel alkotmánybíróság előtt

Ma jelentette be a kormány, hogy hiába a megsemmisítő ítélet és a Velencei Bizottság véleménye, marad minden a régiben.

MTI
2016. 03. 12. 13:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüntetésen, amelyet Helyreállítjuk az alkotmányos rendet jelmondattal rendeztek, a PO által vezetett varsói önkormányzat szerint csaknem ötvenezren, a varsói rendőrség becslése szerint tizenötezren vettek részt. Az uniós és lengyel nemzeti zászlók alatt vonuló tüntetők a Szabadság, egyenlőség, demokrácia!, illetve a Hirdessétek ki! jelszavakat skandálták. A tiltakozás rendbontás nélkül zajlott.

A tüntetés az alkotmánybíróság varsói székhelye előtt kezdődött, a résztvevők onnan a belvároson át az elnöki palota elé vonultak. A tiltakozó akciót azután tartották, hogy Rafal Bochenek lengyel kormányszóvivő szombat délelőtti sajtóértekezletén bejelentette: a Velencei Bizottság pénteki véleménye ellenére nem hirdetik ki a hivatalos közlönyben, így nem léptetik hatályba a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt decemberi alkotmánybírósági törvénymódosítását megsemmisítő alkotmánybírósági ítéletet.

A PiS szerint törvényellenes módon elfogadott alkotmánybírósági döntés kihirdetését a tüntetésen felszólaló ellenzéki vezetők is követelték. Ryszard Petru, a Modern elnöke elmondta: ez ügyben további tiltakozásokat is szerveznek. Nem zárta ki a szejm feloszlatására irányuló kezdeményezést sem.

A PO-többségű parlament tavaly ősszel, röviddel a parlamenti választások előtt öt új bírót választott meg, elérve ezzel, hogy a tizenöt tagú testület összes tagja PO-jelölt legyen. A választások nyomán hivatalba lépő új jobboldali kormány érvénytelenítette ezt a döntést, és az öt PO-jelölt helyébe öt saját új bírót választatott meg. Az alkotmánybíróság szerint a PO- és a PiS-többségű szejm döntése is legalább részben alkotmányellenes volt, ám az államfő mind az öt megválasztott bírót beiktatta. A taláros testület csak kettejük beiktatását ismerte el, a többiek nem vesznek részt a testület ülésein.

A Velencei Bizottság pénteken úgy foglalt állást, hogy az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások alááshatják a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot, és a taláros testület döntéseinek végrehajtására szólította fel a varsói kormányt.

Ugyanakkor Varga Zs. András, az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete, a Velencei Bizottság magyar tagja azt mondta az MTI-nek szombaton, hogy nem támogatta a tanács határozatát, mert a jelentést egyoldalúnak tartja. A magyar Alkotmánybíróság tagja arról is beszélt, hogy szerinte a kialakult helyzetben a lengyel köztársasági elnöknek van szerepe, de ezt a bizottság nem vette kellően figyelembe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.