A kormány jogi képviselői vasárnap ezenkívül azt kérték a törvényszéktől, hogy sürgősen tartsa meg ülését, és az ügyben mielőbb döntsön – jelentette a Folha de S. Paulo című brazil napilap.
A brazil legfelsőbb bíróság egyik tagja múlt pénteken függesztette fel ideiglenesen Lula kinevezését, lehetővé téve ezzel a volt elnök elleni büntetőjogi vizsgálatok lefolytatását a Petrobras állami olajkonszern körül hónapok óta dagadó korrupciós botránnyal kapcsolatban. Lula az államfői kabinetiroda miniszteri rangú vezetője lenne, s így csak a legfelsőbb bíróság járhatna el ügyében. Ez a testület azonban legközelebb csak március 30-án ül össze, s a kormány egyes sajtójelentések szerint attól tart, hogy Lulát addig újra kihallgathatják, vagy akár őrizetbe is vehetik.
A Petrobras-botrány miatt hónapok óta súlyos belpolitikai válsággal küzdő Brazíliában Lulát március 4-én már őrizetbe vették és kihallgatták. A rendőrség szerint bizonyítékok vannak arra, hogy bűncselekményekkel segítették finanszírozni pártja, a baloldali Brazil Munkapárt (PT) kampányait és kiadásait. A volt elnököt emellett azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési ügyletekből húzott hasznot a Petrobras közvetítésével, és egy luxusingatlanra is szert tett.
A jelenlegi államfő, Dilma Rousseff azért került szorult helyzetbe, mert a visszaélések nagy részének idején, 2003 és 2010 között ő volt a Petrobras igazgatótanácsának elnöke. Ezenkívül azt is a szemére vetik, hogy 2014-es újraválasztása érdekében kozmetikázta az állam pénzügyi mérlegét. Az O Dia című lapban vasárnap közzétett felmérés szerint a parlamenti képviselők 62 százaléka úgy véli, hogy az elnököt a törvényhozás el fogja mozdítani hivatalából. A felmérést készítő Arko Advice közvélemény-kutató intézet igazgatója elmondta, hogy alig három hét alatt csaknem háromszorosára nőtt ez az arány. Dilma Rousseff felelősségre vonásához a képviselők kétharmadának szavazata szükséges, a szenátusban elegendő hozzá az egyszerű többség.
Múlt héten a brazil képviselőház megválasztott egy 65 tagú különbizottságot, amelynek az lesz a feladata, hogy megállapítsa: vannak-e olyan jogi érvek, amelyek alapján megindítható a Rousseff leváltásához vezető hosszadalmas procedúra.
A lakosság is egyre nagyobb arányban támogatja az elnök elmozdítását célzó parlamenti eljárást. Egy szombaton megjelent felmérés szerint a brazilok 68 százaléka ért egyet a kezdeményezéssel, ami 8 százalékpontos növekedést jelent a februári adathoz képest.