A Reuters brit hírügynökség hivatalos forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy néhány ember meghalt a természeti katasztrófa miatt, de egyelőre nem tudni, pontosan hány áldozat van. „Vannak néhányan, akik meghaltak” – nyilatkozta Heronimus Guru, az indonéziai katasztrófavédelem műveleti osztályának helyettes vezetője.
A földrengés központja tíz kilométer mélyen volt, 808 kilométerre délnyugatra a szumátrai fővárostól, Padangtól. A hatóságok szökőár veszélyére figyelmeztető cunamiriadót rendeltek el.
Az ausztrál meteorológiai iroda szintén figyelemmel kíséri az eseményeket, és szükség esetén riadót rendel el az ország nyugati partján, ahogy azt megtette már a Karácsony-sziget és a Kókusz-szigetek esetében.
Minél sekélyebb részen következik be a földrengés, annál valószínűbbek a károk. Az Agence France-Presse helyszíni tudósítója ugyanakkor arról számolt be, hogy a rengés néhány másodpercre erősen érződött Nyugat-Szumátrán, a lakosok kirohantak házaikból.
Az általunk megkérdezett szakértő szerint ugyanakkor kicsi a valószínűsége, hogy a földrengés károkat okoz, ehhez ugyanis a parttól túl messze volt az epicentruma. Mónus Péter, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium tudományos munkatársa szerint ugyan cunamiriadót adtak ki, nem valószínű, hogy valóban szökőár tör ki, ugyanis a rengés során a lemezek nem függőlegesen, hanem oldalirányba mozdultak el.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálata szerdán a honlapján figyelmeztette a nagy erejű földrengésre az Indonéziába készülő magyar állampolgárokat. A jakartai konzuli hivatal telefonos elérhetőségei: 0062-21-520-3459 és 0062-811-825-5426.
Menczer Tamás, a KKM szóvivője az M1-nek elmondta: a térségbe mostanában utazó magyar állampolgárokról sem tudnak. A földrengésben magyar érintettről, sérültről nincs tudomásuk. A KKM szóvivője azt is elmondta: voltak olyan hírek, miszerint a korábban öt tartományban elrendelt cunamiradót visszavonták, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg.