„Van egy jelentős kötelezettségvállalás Törökország és Görögország részéről, amelynek értelmében április 4-én ötszáz embert visszaküldenek Törökországba, hacsak az utolsó pillanatban nem merül fel valamilyen probléma” – közölte az idézett tisztségviselő. A tájékoztatás szerint azokat a „szíriaiakat, afgánokat és pakisztániakat” viszik vissza Törökországba, akik nem kértek menedéket.
Egyelőre nem tudni, melyik égei-tengeri szigetről küldik vissza első körben a migránsokat, és az sem világos, hogy hajóval vagy repülővel utaztatják-e őket.
Egy görög kormányzati forrás ugyanakkor azt közölte, hogy nem tudja megerősíteni a szóban forgó tervet, sem pedig az érintettek számára vonatkozó információkat. „Görögország nem zárja ki, hogy hétfőn visszaküld bizonyos migránsokat az EU és Törökország közötti megállapodással összefüggésben” – mondta, hozzátéve, hogy „a folyamatot még egységesíteni kell”.
A görög illetékes hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlókat az uniós határvédelmi ügynökség (Frontex) hajóinak fedélzetén kell Törökországba szállítani, és valószínűleg Leszbosz vagy Híosz szigetéről kezdik meg visszaküldésüket. A Frontex egyik szóvivője a menekültek visszaszállításával kapcsolatban az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a hatóságok „egyelőre nem aktívak”.
A dpa német hírügynökség a görög parti őrségtől úgy értesült, hogy a Hiósz szigettel szemben lévő Cesme és a Leszbosszal szemközti Dikili tengerparti településeken fogadják az első menekülteket, illetve felmerült egy harmadik török város, a két ország szárazföldi határánál lévő Ipsala neve is a migránsok fogadásával kapcsolatban.
A Hürriyet című török napilap jelentése szerint a közel 20 ezres lakosságú Dikili lakói tüntettek a menekültek várható érkezése ellen.
Az EU és Törökország március 18-án állapodott meg a Törökországból az EU felé irányuló illegális migráció visszaszorítását célzó közös intézkedésekről. A március 20. óta hatályos megállapodás legfőbb pontja szerint a Törökországból az Égei-tengeren Görögországba illegálisan átkelő menedékkérőket ügyük elbírálása után vissza kell küldeni Törökországba, és a tehermegosztás jegyében az uniós tagországok – egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig – legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyit az illegális határátlépés miatt a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.
Görögországban jelenleg több mint 51 ezer menekült és migráns tartózkodik, és az EU–török megállapodás ellenére naponta továbbra is százak érkeznek Törökországból. Március 9. óta a balkáni államok kizárólag az érvényes úti okmányokkal és vízummal rendelkezőket engedik be.