Heves adok-kapok zajlik a brexitről

David Cameron brit kormányfő már a szemkontaktust is kerüli az uniós kilépést támogató minisztereivel.

Gergely Károly
2016. 03. 30. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU elhagyása esetén a briteknek azonnal egy rendkívül fontos problémával kéne szembesülniük, mivel a kilépés akár az Egyesült Királyság felbomlását is okozhatja. A saját identitással és autonómiával rendelkező területeken mérhetően nagyobb a maradás mellettiek aránya, mivel ők kiemelten részesülnek az uniós támogatásokból. A brit EU-kilépés, a brexit esetén Skócia vélhetően függetlenedne, az írek pedig feltehetően újraegyesülnének.

A brüsszeli támadások fényében a kilépés biztonságpolitikai vonzatai rögtön reflektorfénybe kerültek. Ahogy a többi kérdésben, itt is megosztottak a szakértők. Van, aki szerint az EU-n belüli rossz minőségű információáramlás miatt lényegében mindegy, hogy bent vagy kint.

Más elemzők az unió stabilitását féltik, arra figyelmeztetve, hogy egy tagállam kilépése precedenst teremtene. Ebben a kérdésben tehát különösen nehéz véleményt formálni. A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) válsága eddig elsősorban a belpolitikai csatározások színtere volt. James Hunt egészségügyi miniszter egy minapi interjúban azt emelte ki, hogy a közel százezer európai munkavállaló nélkül, akik az NHS-nél dolgoznak, komoly gondban lennének.

Erre válaszul a kilépést támogató egyik legnagyobb csoport, a Vote Leave egyik vezetője, Matthew Elliot úgy érvelt, Hunték pénzügyi válságba sodorták az NHS-t. Amennyiben azonban kilépnének, lehetővé válna, hogy a felszabaduló pénzt az uniós bürokrácia helyett az egészségügyre költsék. Külön pikantériát ad az ügynek, hogy Michael Grove, aki a kabinet tagja és ezzel párhuzamosan a Vote Leave másik vezetője, szintén hasonló nyilatkozatot adott, így támadva saját kormányának egészségpolitikáját.

Ez a törés nem egyedülálló a Konzervatív Párton belül. Névtelen forrásokra hivatkozva több lap is arról számolt be, hogy David Cameron neheztel az euroszkeptikus miniszterekre, még a szemkontaktust is kerüli, ha összefutnak a folyosón. Ugyan korábban a brit kormányfő megengedte, hogy a kabinet minden tagja szabadon foglaljon állást a kérdésben, illetve arra figyelmeztetett mindenkit, hogy „tisztelettel és figyelemmel” kezelje a másikat, ám úgy tűnik, ez az irányelv már a múlté.

Egy maradáspárti politikus névtelenül az Iszlám Államhoz hasonlította a brexitet sürgető képviselőket, mivel „nem hajlandóak tárgyalni”. Amennyiben ez a szakadék tovább mélyül a párton belül, az a referendum eredményétől függetlenül is katasztrofális fejleményekhez vezethet.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni a kilépés gazdasági következményeit sem. A Vote Leave múlt hét szombaton közzétett egy 250 vállalkozó nevét tartalmazó nyilatkozatot, akik támogatják őket. Fő célként a kis- és középvállalkozások fenntarthatóságát nevezték meg, illetve arra hivatkoztak, hogy elsősorban nekik jelent terhet az EU. Fontos azonban megjegyezni, hogy a feliratkozók magánemberként adták a nevüket, sokuknál a cégük hivatalos álláspontja ezzel épp ellentétes.

A kis- és középvállalkozásokra való hivatkozás pedig a másik oldalon is megfigyelhető, ahol úgy érvelnek, hogy pont ezt a szektort érintené legsúlyosabban a brexit. Mindkét oldal érvei meggyőzőnek tűnnek, ám a döntés végső soron mégis a brit állampolgárok kezében lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.