Aszad szerint a Nyugat – ugyanúgy, mint a hidegháború idején – hegemóniára törekszik a nemzetközi döntések meghozatalában. Kijelentette: Damaszkusz kizárólag Moszkvának engedi meg, hogy támaszpontokat tartson fenn Szíria területén.
„A kormányzat légyen új vagy régi, mindaddig, amíg abban Bassár el-Aszad helyet kap, nem lehet a politikai folyamat része” – reagált Aszad szavaira George Sabra, aki a szíriai ellenzéki küldöttséget, a Tárgyalási Főbizottságot (HNC) képviseli a genfi béketárgyalásokon. Aszaád az-Zúbi, a HNC vezetője kijelentette, hogy a szíriai nép és a genfi tárgyalócsoport egy átmeneti testületet akar, amely teljes körű végrehajtói jogosultságokkal és elnöki hatalommal is bír, míg a rezsim olyan kormányzatot, amely csak egy résztvevője a hatalmi folyamatoknak.
Az amerikaiak is egyetértettek azzal, hogy Aszad nem vehet részt egyetlen szíriai egységkormányban sem. A Fehér Ház közleményében azt írta: az Egyesült Államok álláspontja mindig is az volt, hogy Aszadnak távoznia kell a hatalomból, vele együtt elképzelhetetlen az ország megújulása.
Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes ugyanakkor a korábbi álláspontot ismételte meg, miszerint ahhoz, hogy eredményeket érjenek el a tárgyalásokon, két fél között kellene folynia a megbeszéléseknek: a szíriai kormány és a szíriai ellenzék küldöttségei között.
A szíriai vezető szerint hazájának nemzeti egységkormányra van szüksége, amely szavatolni fogja az új alkotmányra való áttérést, nem pedig egy átmeneti testületre, amelynek felállítását az ellenzék követeli. Szerinte ugyanakkor a nemzeti egységkormányban helyet kell kapnia ellenzéki, független, a jelenlegi kormányt képviselő és más politikai erőknek is. Mint mondta, a kormány összetételéről a genfi tárgyalásokon kell megállapodni, amelyeknek következő fordulója április 11-én kezdődik.
A szíriai vezető lehetetlennek nevezte Szíria átalakulását szövetségi állammá, mert szerinte ehhez az ország túl kicsi, és azt a lakosság, köztük a szíriai kurdok többsége sem támogatná. Aszad szerint az április 13-ra kiírt parlamenti választások nem hoznak majd gyökeres változást a szíriai parlament összetételében.
Elmondta azt is, hogy a szíriaiak nemcsak biztonsági megfontolásból, hanem a Szíria elleni nyugati szankciók okozta meredek életszínvonal-esés miatt is távoznak hazájukból. A terrorizmus elleni harcról úgy vélekedett, az még hosszú ideig eltarthat Szíriában. Szavai szerint a terrorizmust Szíriában és Irakban Törökország, Szaúd-Arábia és a nyugati országok egy része, köztük Franciaország és Nagy-Britannia támogatja.
Kijelentette továbbá, hogy országának több mint 200 milliárd dolláros kárt okozott a 2011 óta tartó polgárháború. A helyreállításban Damaszkusz elsősorban az olyan baráti országokra kíván támaszkodni, mint Oroszország, valamint Kína és Irán.
Aszad szerdán segítséget kért az ENSZ-től és más nemzetközi szervezetektől az UNESCO világörökségi listáján szereplő Palmüra helyreállításához. A Damaszkusztól kétszáz kilométerre keletre fekvő Palmürát az Iszlám Állam harcosai 2015 májusában foglalták el, és csak a napokban sikerült visszafoglalni. A terrorszervezet az elmúlt tíz hónapban két 2000 éves templomot, egy diadalívet és több toronysírt is megsemmisített.
Bassár el-Aszad Ban Ki Munnak küldött üzenetében – amelyet a SANA hírügynökség hozott nyilvánosságra – megköszönte, hogy az ENSZ főtitkára üdvözölte az IÁ kiszorítását a világörökségi helyszínről, és egyúttal arra kérte a nemzetközi szervezet vezetőjét, hogy nyújtson segítséget az ókori romváros helyreállításában.
Oroszország már bejelentette, hogy vezető szerepet vállalna a régészeti helyszínben esett károk helyreállításában. A szentpétervári múzeum, az Ermitázs is felajánlotta segítségét a műkincsek restaurálásához, sőt az elhurcolt régiségek visszaszerzéséhez is.
Az Interfax hírügynökség jelentése szerint április elejére érkeznek meg az orosz katonai mérnökök Szíriába, több mint kilencvenen vesznek részt a városban hagyott robbanószerek felkutatásában és semlegesítésében.
A helyreállítási munkálatok csak alapos előkészületek után kezdődhetnek meg, a szakértők szerint öt évbe telhet a romváros elpusztult értékeinek restaurálása.
A szíriai elnök a főtitkárnak írt levelében ismét hangsúlyozta, hogy Szíria együttműködik „minden őszinte erőfeszítéssel” a terrorizmus elleni küzdelemben.