Iszonyú értékű kárt okozott eddig a szíriai háború

Bassár el-Aszad erről a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek adott interjújában beszélt.

MTI
2016. 03. 30. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aszad szerint a Nyugat – ugyanúgy, mint a hidegháború idején – hegemóniára törekszik a nemzetközi döntések meghozatalában. Kijelentette: Damaszkusz kizárólag Moszkvának engedi meg, hogy támaszpontokat tartson fenn Szíria területén.

„A kormányzat légyen új vagy régi, mindaddig, amíg abban Bassár el-Aszad helyet kap, nem lehet a politikai folyamat része” – reagált Aszad szavaira George Sabra, aki a szíriai ellenzéki küldöttséget, a Tárgyalási Főbizottságot (HNC) képviseli a genfi béketárgyalásokon. Aszaád az-Zúbi, a HNC vezetője kijelentette, hogy a szíriai nép és a genfi tárgyalócsoport egy átmeneti testületet akar, amely teljes körű végrehajtói jogosultságokkal és elnöki hatalommal is bír, míg a rezsim olyan kormányzatot, amely csak egy résztvevője a hatalmi folyamatoknak.
Az amerikaiak is egyetértettek azzal, hogy Aszad nem vehet részt egyetlen szíriai egységkormányban sem. A Fehér Ház közleményében azt írta: az Egyesült Államok álláspontja mindig is az volt, hogy Aszadnak távoznia kell a hatalomból, vele együtt elképzelhetetlen az ország megújulása.
Gennagyij Gatyilov orosz külügyminiszter-helyettes ugyanakkor a korábbi álláspontot ismételte meg, miszerint ahhoz, hogy eredményeket érjenek el a tárgyalásokon, két fél között kellene folynia a megbeszéléseknek: a szíriai kormány és a szíriai ellenzék küldöttségei között.

A szíriai vezető szerint hazájának nemzeti egységkormányra van szüksége, amely szavatolni fogja az új alkotmányra való áttérést, nem pedig egy átmeneti testületre, amelynek felállítását az ellenzék követeli. Szerinte ugyanakkor a nemzeti egységkormányban helyet kell kapnia ellenzéki, független, a jelenlegi kormányt képviselő és más politikai erőknek is. Mint mondta, a kormány összetételéről a genfi tárgyalásokon kell megállapodni, amelyeknek következő fordulója április 11-én kezdődik.

A szíriai vezető lehetetlennek nevezte Szíria átalakulását szövetségi állammá, mert szerinte ehhez az ország túl kicsi, és azt a lakosság, köztük a szíriai kurdok többsége sem támogatná. Aszad szerint az április 13-ra kiírt parlamenti választások nem hoznak majd gyökeres változást a szíriai parlament összetételében.

Elmondta azt is, hogy a szíriaiak nemcsak biztonsági megfontolásból, hanem a Szíria elleni nyugati szankciók okozta meredek életszínvonal-esés miatt is távoznak hazájukból. A terrorizmus elleni harcról úgy vélekedett, az még hosszú ideig eltarthat Szíriában. Szavai szerint a terrorizmust Szíriában és Irakban Törökország, Szaúd-Arábia és a nyugati országok egy része, köztük Franciaország és Nagy-Britannia támogatja.

Kijelentette továbbá, hogy országának több mint 200 milliárd dolláros kárt okozott a 2011 óta tartó polgárháború. A helyreállításban Damaszkusz elsősorban az olyan baráti országokra kíván támaszkodni, mint Oroszország, valamint Kína és Irán.

Aszad szerdán segítséget kért az ENSZ-től és más nemzetközi szervezetektől az UNESCO világörökségi listáján szereplő Palmüra helyreállításához. A Damaszkusztól kétszáz kilométerre keletre fekvő Palmürát az Iszlám Állam harcosai 2015 májusában foglalták el, és csak a napokban sikerült visszafoglalni. A terrorszervezet az elmúlt tíz hónapban két 2000 éves templomot, egy diadalívet és több toronysírt is megsemmisített.

Bassár el-Aszad Ban Ki Munnak küldött üzenetében – amelyet a SANA hírügynökség hozott nyilvánosságra – megköszönte, hogy az ENSZ főtitkára üdvözölte az IÁ kiszorítását a világörökségi helyszínről, és egyúttal arra kérte a nemzetközi szervezet vezetőjét, hogy nyújtson segítséget az ókori romváros helyreállításában.

Oroszország már bejelentette, hogy vezető szerepet vállalna a régészeti helyszínben esett károk helyreállításában. A szentpétervári múzeum, az Ermitázs is felajánlotta segítségét a műkincsek restaurálásához, sőt az elhurcolt régiségek visszaszerzéséhez is.

Az Interfax hírügynökség jelentése szerint április elejére érkeznek meg az orosz katonai mérnökök Szíriába, több mint kilencvenen vesznek részt a városban hagyott robbanószerek felkutatásában és semlegesítésében.

A helyreállítási munkálatok csak alapos előkészületek után kezdődhetnek meg, a szakértők szerint öt évbe telhet a romváros elpusztult értékeinek restaurálása.

A szíriai elnök a főtitkárnak írt levelében ismét hangsúlyozta, hogy Szíria együttműködik „minden őszinte erőfeszítéssel” a terrorizmus elleni küzdelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.