Lengyelország – alkotmányellenes a törvénymódosítás?

Az alkotmánybíróság ítélete szerint a törvénymódosítás egésze „sérti a testület függetlenségét”.

MTI
2016. 03. 09. 20:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotmánybíróság kedden kezdte el tárgyalni a rá vonatkozó törvény tavaly decemberi módosítását, amely miatt több ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO), a Nowoczesna (Modern) és a Lengyel Parasztpárt (PSL), a lengyel emberjogi szóvivő, a legfelsőbb bíróság elnöke és az országos bírósági tanács (KRS) nyújtott be panaszt.

A kihirdetett ítélet szerint a törvénymódosítás több pontja alkotmányellenes, a jogszabály egésze pedig „lehetetlenné teszi az alkotmánybíróság szabályos és hatékony működését”, „sérti a testület függetlenségét”. Emiatt az úgynevezett „szabályszerű jogalkotás” alkotmányos alapelvébe ütközik. Ezt az alkotmányjogászok a lengyel jogállamiság egyik legfontosabb alapelvének tartják, pontos meghatározását azonban az alaptörvény nem tartalmazza, az ítélethozatal során mindig több jogszabály alapján hivatkoznak rá.

Mivel a törvénymódosítás az alkotmánybíróság többsége szerint sérti a „szabályszerű jogalkotás” alapelvét, hatályát vesztené azon a napon, amikor az alkotmánybírósági ítéletet a hivatalos közlönyben közzéteszik.

Az ítélet szerint az alaptörvénybe ütközik továbbá a törvénymódosításnak az a kulcseleme, hogy nagy súlyú ügyekben a 15 tagú testület csak legalább 13 bíró jelenlétében és kétharmados többséggel hozhat érvényes határozatokat, valamint az is, hogy a bírói testületnek a panaszokkal érkezési sorrendben, nem jelentőségük szerint kell foglalkoznia.

A testület viszont nem találta alkotmányellenesnek a törvénymódosítás jóváhagyásának módját.

Az ítéletet nem egyhangúlag fogadták el, a 15 tagú testület tárgyalásán részt vevő 12 alkotmánybíró közül ketten, akiket az új lengyel kormány idején iktattak be, nem támogatták azt.

A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt az alkotmánybírói testület tárgyalását a napokban eleve törvényellenesnek minősítette, így azon nem vettek részt a szejm, a kormány és a főügyészség képviselői. A PiS politikusai azzal érveltek, hogy a hatályos decemberi törvénymódosítás szerint a testületnek 13 fős összetételben kell döntenie, miközben a mostani tárgyaláson csak 12 bíró vett részt. Emellett a PiS szerint a testület az üggyel az érkezési sorrendet mellőzve foglalkozott, ami szintén ellentmond a hatályos jognak.

Szerda este a kormány szóvivője – utalva az alkotmánybíróság kétségbe vont tárgyalási módjára – „közleménynek” minősítette a taláros testület döntését, megerősítve Beata Szydlo kormányfő keddi nyilatkozatát, miszerint az ítéletet nem teszik közzé a jogi közlönyben, így ez nem válhat hatályossá. Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter, aki – reagálva az egyik alkotmánybíró azon véleményére, miszerint az ítélet közzétételének megtagadása miatt a kormányfőt a legmagasabb állami tisztségviselők alkotmánysértését vizsgáló különleges testület, az állambíróság (trybunal stanu) elé kell állítani – elmondta: Szydlo akkor kerülne a törvényszék elé, ha hozzájárulna a szerdai alkotmánybírósági döntés hatályba lépéséhez.

Az ellenzéki pártok közös parlamenti sajtóértekezleten kommentálták a fejleményeket. Borys Budka, a PO alelnöke az ítélet azonnali közlésére szólította fel a kormányt. Ryszard Petru, a Modern elnöke szerint a PiS-kormány, amennyiben nem teszi közzé az ítéletet, „alkotmányos államcsínyt” követ el. Eugeniusz Klopotek, a PSL képviselője aggodalmát fejezte ki „az alkotmánybírósági válság elmélyítése” miatt.

Az ítélethirdetést megelőzően, szerda délelőtt a Wpolityce.pl konzervatív hírportál kiszivárogtatta az ítélet tervezetét, azt állítva, hogy a PO politikusai az utóbbi két hétben egymásnak küldözgették és alakították a készülő ítélet szövegét. A PO ezt rágalomnak minősítette, és szerda délután kilátásba helyezte, hogy a cikk miatt az ügyészséghez fordul.

A lengyel alkotmánybíróság helyzete miatt januárban az Európai Bizottság előzetes vizsgálatot indított az uniós jogállamisági mechanizmus keretében. Az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete, a Velencei Bizottság várhatóan szombaton teszi közzé véleményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.