Letartóztatták a szerelmes repülőgép-eltérítőt

„Ő nem terrorista, hanem egy idióta. A terroristák őrültek, de nem hülyék. Ez az ember viszont hülye.”

MNO
2016. 03. 29. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Letartóztatták azt a hősszerelmes egyiptomi férfit, aki eltérítette a MS181-es belföldi egyiptomi járatot, amely épp Alexandriából szállt fel, és eredetileg Kairóban kellett volna leszállnia. Ehelyett Cipruson landolt. A több órás eseménysorozat után a következőket lehet tudni: az urat Seif Eldin Mustafának hívják (korábban a Abdel Tawwab Samaha név keringett a sajtóban) egyiptomi állampolgár és az Alexandriai Egyetem állatorvosa – bár az utóbbi információt még nem erősítették meg.

A férfi több dolgot követelt:

A helyi televíziónak nyilatkozó szemtanúk szerint a férfi érzelme kimutatása gyanánt arabul írt levelet korábbi feleségének. A ciprusi elnök, Nikos Anastasiades az eset során arról beszélt, hogy nem terroristával, hanem egy fülig szerelmes férfival van dolguk. Ennél kicsit markánsabban fogalmaztak az egyiptomi külügyminisztériumnál: „ő nem terrorista, hanem egy idióta. A terroristák őrültek, de nem hülyék. Ez az ember viszont hülye”. Hozzátették, hogy szerintük a robbanóöv csak egy hazugság, amit később megerősített az egyiptomi légügyi hatóság első embere, Sherif Fathy, aki elmondta: „úgy nézett ki, mintha robbanóöv lenne a férfi derekán, de nincs nála robbanószer”.

Joannisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter később, a túszdráma után adott sajtótájékoztatóján szintén azt közölte, mobiltelefontokokból összeeszkábált robbanóöv-utánzattal ijesztgetve térítették el az EgyptAir járatát.

A BBC az EgyptAir közlésére hivatkozva azt írja, hogy a hét fős személyzeten kívül 56 utas utazott a gépen.

Cipruson az eset alatt válságstábot állítottak fel a rendkívüli helyzet kezelésére. A lárnakai repülőtérre közlekedő gépeket egy másik ciprusi légikikötőbe irányították át. Az izraeli légierő az eset miatt vadászgépeket küldött a Földközi-tenger fölé.

Az egyiptomi légiforgalmi hatóság szerint nyolc amerikai, négy brit, négy holland, két belga, két görög egy olasz és egy szír volt a gépen. Magyar azonban nincs az utasok között, erről már a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szóvivője tájékoztatott.

A BBC megkérdezett egy repülésbiztonsági szakértő az eseményekkel kapcsolatban. David Learmon szerint a pilóta helytelenül cselekedett, amikor követte az állítólag bombamellénnyel felszerelt gépeltérítő utasításait. Ugyanis a kapitánynak a protokoll értelmében teljesen meg kell bíznia a biztonsági ellenőrzésben, és azt kell feltételeznie, hogy utas nem csempészhet fel robbanószerkezetet a fedélzetre.

Az Egyiptom számára létfontosságú turizmusra tavaly októberben egy orosz utasszállító repülőgépnek a Sínai-félszigeten bekövetkezett tragédiája mért óriási csapást. Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet által vállalt terrortámadásban a fedélzeten tartózkodó mind a 224 ember meghalt. A CNN hírtelevíziónak nyilatkozó szakértők az orosz gép lezuhanásának hatására Egyiptomban bevezetett szigorú biztonsági intézkedések miatt kételkednek abban, hogy robbanószerkezet lenne a most eltérített egyiptomi gép fedélzetén.

A Háárec című izraeli újság honlapja kedden arról számolt be, hogy az izraeli légierő gépei rövid időre a levegőbe emelkedtek, hogy megakadályozzák az elrabolt egyiptomi utasszállító repülőgép behatolását az ország légterébe. Az izraeli hadsereg légiereje a géprablás vagy annak kísérlete esetén szokásos rutineljárásnak megfelelően védte az izraeli légteret. Amikor bebizonyosodott, hogy a repülőgép nem repül az Egyiptommal szomszédos Izrael fölé, a harci repülők visszatértek bázisukra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.