– Mekkora az esélye annak, hogy a jobboldali pártok leváltsák a Robert Fico kormányát?
– Erre csak akkor van esély, ha mindegyik bejutó jobboldali párt összefog. Sajnos azonban a jobboldali pártok nagy része is azzal foglalkozik, hogy ő legyen a kormányzó Irány–Szociáldemokrácia (Smer) számára a legkelendőbb menyasszony. Kizárólag mi deklaráltuk, hogy semmi esetre sem lépünk koalícióra a Smerrel, ugyanis a politikánk alapja ellentétes. Míg ők nagy állami újraelosztásban érdekeltek, mi az alacsonyabb adóterhekben, a szabad vállalkozások fellendítésében. A kormányváltáshoz fontos, hogy minél több jobbközép párt jusson be a parlamentbe, így a Híd és a Magyar Közösség Pártja (MKP) között vacilláló magyar nemzetiségű szlovák állampolgároknak azt javaslom, az MKP-ra szavazzanak, hogy ne vesszen el az a mintegy százezer szavazat. A Híd–Most parlamenti bejutása sokkal biztosabb, mint az MKP-é.
– A visegrádi országok által szinte egyöntetűen képviselt álláspont élesen szemben áll a német kormányéval. Mi a véleménye Angela Merkel és Orbán Viktor migránspolitikájáról? Megmenthető még a schengeni zóna?
– Merkel menekültpolitikája katasztrófa! Orbán politikáját nem kísérem figyelemmel, azt azonban nagyon jól tette, hogy felhúzta azt a kerítést a határon. A mostani migránsválság az Európai Unió történelmének legnagyobb krízise, és a merkeli politika különösen veszélyes. Éppen ezért, a visegrádi országoknak következetesen ki kell tartaniuk a menekültek befogadását erőltető politika elutasítása mellett. Merkel mára izolálódott. Egyre többen jönnek rá, hogy a történelem minket igazol. A schengeni zóna megmenthető, de ehhez ki kellene zárni Görögországot, ugyanis nem tartja be a schengeni és dublini megállapodásokat. Magyarország betartotta, megvédte a külső határokat, mégis kritikát kapott Nyugatról. Görögország schengeni tagsága ráadásul azért is nonszensz, mivel nincs egyetlen más Schengen-taggal sem szárazföldi határa
– A szocialisták gyakran felszólítják az Európai Néppártot, hogy zárják ki a Fideszt. A lengyel Jog és Igazságosság párttal való szoros kapcsolatok miatt is sokak szerint inkább az Európai Konzervatívok és Reformerek frakcióban lenne Orbánék helye, mint a Néppártban. Ön szívesen fogadná a magyar kormánypártot a frakciójában?
– Természetesen, örülnék annak, ha a pártcsaládom létszáma növekedne, de ez jelenleg nem kérdés, mivel a Fidesz a Néppárt tagja.
– Az ön frakciójában ülnek a többi német párt és a sajtó jelentős része által szalonképtelennek, neonácinak és rasszistának tartott Alternatíva Németországnak párt (AfD) képviselői. Ön is hasonló véleményen van az AfD-vel kapcsolatban?
– Az AfD nem rasszista párt, hanem valóban alternatívát jelent Merkel politikájával szemben. Vannak egyes AfD-s politikusoknak olyan kijelentéseik, amelyek nem tetszenek, de egyértelmű, hogy nem rasszista, pláne nem neonáci párt!
– Mit gondol a transzatlanti szabad kereskedelmi egyezményről, a TTIP-ról?
– Én alapvetően híve vagyok annak, ha az országok minél nagyobb volumenű kereskedelmet folytatnak egymással, mivel akkor – a szoros gazdasági kapcsolatok miatt – nem háborúznak egymás ellen. A TTIP esetében azonban nem transzparens a jogalkotási folyamat, mi képviselők ugyan betekinthetünk a dokumentumokba, de ez több ezer oldalas anyag, amelyet szakértőkkel együtt kéne áttanulmányozni, megvitatni. Így ebben a formában nem tudom támogatni.
– Nemcsak a TTIP, hanem az EU és Oroszország közti viszony kérdése is vitákat kavar Európában. Hogy viszonyul a Moszkvával szemben bevezetett gazdasági szankciókhoz?
– Másodrangú kérdés az EU és Oroszország viszonya. A legfontosabb kérdés most Szíria és az, hogy ott minél hamarabb rend és biztonság legyen. Ha ezt sikerül megoldani, visszatérhetünk a Krím, Ukrajna, Oroszország és az EU viszonyának rendezésére