Pentagon: meghúznák a nadrágszíjat

Tavaly az Egyesült Államok 573 milliárd dollárt költött hadseregére, ám a társadalom sokallja a kiadásokat.

Zord Gábor László
2016. 03. 10. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan közvélemény-kutatást végzett a Marylandi Egyetem december és január folyamán. A tegnap nyilvánosságra hozott dolgozatban azt vizsgálták, mit gondolnak az amerikai szavazópolgárok hazájuk katonai költségvetéséről nemcsak általánosságban, hanem a pártok szimpatizánsaira, szövetségi államokra lebontva, illetve az egyes fegyverzeti programokra, haderőnemekre is kitérve.

Az eredmények rávilágítanak, hogy érzékelhető különbség van az adófizetők, illetve a költekezésről döntő politikai elit álláspontja között. A 2015-ös 573 milliárd dolláros költségvetés számait alapul véve az amerikaiak a védelmi büdzsé mérsékelt csökkentésének hívei: a légierőnek szánt pénzt kétmilliárd dollárral, a szárazföldi erőkét négy-, a nukleáris fegyverekét három-, a rakétavédelmét egymilliárddal kurtítanák meg, csak a tengerészgyalogsággal és a különleges műveleti erőkkel szembeni megszorítások nem élveznek többségi támogatást.

Összességében országosan 12 milliárd dolláros vágást látnának jónak, ám míg a republikánus szavazók érintetlenül hagynák a számokat, a demokraták 36 milliárdos megvonást akarnának. Az uralkodó közhangulatot alighanem a független (tehát egyik párthoz sem regisztrált) szavazók álláspontja tükrözi a legjobban: ők 20 milliárddal csökkentenék a Pentagon apanázsát. Beszédes az is, hogy a legjelentősebb kisebbségek (fekete, latin) a nagyobb megszorítások hívei.

A részleteket tekintve sem bánnának kesztyűs kézzel a fegyverzeti programokkal az amerikaiak, ami azt mutatja, hogy a Pentagon és az érintett gyártók (összefoglaló néven a katonai-ipari komplexum) propagandáját az adófizetők „nem veszik be”. 54 százalékuk törölné a legdrágább beszerzést, az F–35-ös vadászbombázókét, amely évtizedes késéssel, technológiai problémákkal és óriási költségtúllépésekkel terhelt. Hogy nem csak merev elutasításról van szó mindennel szemben, ami drága, azt jól mutatja, hogy az új, B–21-es bombázó nemrég bejelentett programja stabil, 56 százalékos támogatást élvez. A többség támogatja a repülőgép-hordozó hajók számának 11-ről 10-re vagy 9-re csökkentését, ugyanakkor ellenzi, hogy a nukleáris rakétákat hordozó, új tengeralattjárók számát a tervezett 12-ről 8-ra kurtítsák.

A felmérés betekintést nyújt abba is, hogy az amerikaiak miként látják az Egyesült Államoknak a világban betöltött szerepét. Az az érv, hogy ők a világ vezetői, és erre költeni kell, kismértékben marad el attól, hogy nem kellene a világ rendőrének szerepét játszani. Hasonlóképpen minimális mértékben marad el azok aránya, akik szerint nagyok a fenyegetések, és ezért költeni kell, azokétól, akik szerint már így is jóval nagyobb a katonai erő, mint amekkorára valóban szükség van. Azt ugyanakkor, hogy Afganisztánban fenn kell tartani a katonai jelenlétet, 10 százalékkal többen támogatták, mint a kivonulás melletti érvet. A számok láthatóan alátámasztják, hogy az amerikaiak felelősen és nem laikus módon vizsgálják a Pentagon büdzséjét, ugyanakkor hajlanak arra, hogy túlköltekezés van a területen. A hidegháborút idéző, mind Európában, mind a Csendes-óceánon fokozott fenyegetéseket láttató retorika, amelyet a politikai elit többsége magáévá tett, egyáltalán nem tükröződik a felmérés eredményeiből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.