Per lehet a vége a bevont Erdély-zászló ügyének

A transzilvanizmus jelképének bevonása körül kialakult botrányról kérdeztük a zászlóvivő Fancsali Ernőt.

Földi Bence
2016. 03. 17. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mi történt pontosan március 15-én? Miért pont az Erdély-zászlóra utaztak a román rendőrök?
– Éppen a Petőfi-szobor koszorúzásáról jöttünk, amikor a felvonuláshoz csatlakoztunk volna, ám a szervezők jelezték, hogy a rendőrök akkor kérték meg őket, hogy szóljanak: az Erdély-zászlót el kell csomagolni. Én erre nemet mondtam, ekkor kiragadtak a tömegből, és igazoltatni akartak. Nem működtem együtt velük, míg ők nem igazolták magukat. Korábban nem volt hasonló incidens az Erdély-zászló miatt.

– Ez a szervező volt az RMDSZ-es Kinizsi Zoltán? Azt olvastam, hogy ő korábban is figyelmeztetett téged, hogy ne vidd a megemlékezésre az Erdély-zászlót. Így volt?
– Igen, Kinizsi Zoltán volt, de ő csak a helyszínen értesített, korábban nem.

– Ezek szerint Kinizsi nem mondott igazat a Magyar Távirati Irodának?
– Ismétlem: engem csak a helyszínre érkezésemkor értesített, hogy a rendőrök kérik, csomagoljam össze a zászlót.

– Miért tartott ki, miért nem adta be a derekát a rendőröknek?
– Egyrészt nem találtam, és ma sem találok semmi kivetnivalót Erdély zászlajában, másrészt nem értettem egyet az igazoltatás módjával és modorával sem.

– Mire hivatkozva vonatták be a zászlókat? A székely és magyar lobogókat vivőkkel szemben miért nem intézkedtek?
– Az indoklás szerint diszkrimináltuk a románokat, mert nem voltak képviselve a zászlón és címeren, emellett kifogásolták, hogy ez Erdély 1918 előtti zászlaja. Az első érv egyszerűen nem igaz, a másodikkal pedig nem volt mit kezdeni. A magyar és székely zászlót a szervezők előre engedélyeztették. Úgy tűnik, az RMDSZ pártzászlót is, mert az ellen nem léptek fel a rendőrök. Láthatóan Erdély zászlaját kifelejthették a szervezők az engedélyeztetési folyamatból.

– Ezek szerint előzetes engedély kell ahhoz, hogy különféle zászlókkal lehessen vonulni egy közterületen tartott rendezvényen?
– Én ilyen szabályozásról nem tudok, és nem hinném, hogy más településeken, ahol az Erdély-zászló megjelent, ezt tették volna. Ez az engedélyezési kezdeményezés a szervezők részéről jöhetett, valamiféle biztosítékként. Az MTI híréből kiderül, hogy a rendőrség az Árpád-sávos zászlót alapból kizárta.

– A biztonság kedvéért a következő efféle esemény előtt megpróbálják engedélyeztetni az Erdély-zászló használatát, vagy inkább fityiszt mutatnak a hatalomnak, és kimennek vele?
– Ahogy eddig sem, ezután sem fogunk kérni engedélyt. Gyülekezési jogunkhoz és véleményszabadságunkhoz ez is hozzátartozik. A mostani esetet pedig kivizsgáltatjuk, és feljelentést teszünk hivatali visszaélésért.

– Beszéljünk egy kicsit a transzilvanista mozgalomról is. Mióta létezik ez, és mi a célja pontosan?
– A mai mozgalom előképének Kós Károly transzilvanizmusa számít és az ő kora román, magyar és szász gondolkodóinak egy irányba mutató szándéka, hogy az itt élő népek egyenjogúságban, békében éljenek egymás mellett. Sabin Gherman a kilencvenes években kezdte újjáéleszteni a mozgalmat, de nem járt sikerrel a hatalom ellenállása miatt. Pártot is próbált alapítani, de azt is megakadályozták. 2010–2011 környékén kezdődött a mai mozgalom kikörvonalazódni, amikor több beszélgetést szerveztünk Erdély különböző városaiban. 2013-ban tüntettünk az ésszerűtlen régiósítás ellen, majd megalakult az Erdélyi Demokrata Liga, amelyben szerepet vállaltak románok, magyarok és szászok is. A mozgalom tagsága folyamatosan gyarapodik, a cél most egy transzilvanista ernyőszervezet létrehozása, amely összefogná a hasonló egyesületeket, mozgalmakat. Fő céljaink között szerepel a kulturális és épített örökség védelme, a többnyelvűség elősegítése, szimbólumaink népszerűsítése, és nem utolsósorban a soron következő régiósítás során a történelmi régiók visszaállítása.

– Tavaly januárban Bakk Miklós politológus, az Erdélyi Demokrata Liga elnökségi tagja a Főtérnek úgy indokolta a Transzilván minimum program megalkotását, hogy „a Johannis-kampány nagy érzelmi azonosulási potenciált teremtett az egyébként eléggé megfoghatatlan erdélyi identitás iránt, illetve körül, s hogy tudatosult, ezzel a potenciállal valamit tenni kell.” Most, hogy már egyértelművé vált: Klaus Iohannis román államfő nem a magyarok nagy barátja, és nem erdélyi identitást képző személy, gyengülhet-e a mozgalom?
– Azóta sok minden változott, Iohannis soha sem volt a mozgalomhoz igazán közel álló ember, de az tény, hogy a transzilvanisták nagy része rá szavazott. Persze sokan csalódtak benne, de ez igaz az ország más régióiban élőkre is. Ez a mozgalom erejét nem befolyásolja.

– A transzilvanisták jelképe a most a hírekbe bekerült Erdély-zászló? Ez saját kreálmányotok az erdélyi címerben szereplő jelképekből, ugye?
– Nagyon jó kérdés. A válasz igen, ez kreálmány. A Romániából elvándorolt szászok kezdték el használni a kilencvenes évek végén. Így szivárgott be lassan ez a címerrel kombinált zászló. Ezt fogadták el a transzilvanisták a régiót jelképező lobogóként.

– Mit lehet elérni hosszú távon a mozgalommal? Erdélyi autonómiára érdemes lenne hajtani?
– A mozgalom tagjainak többsége szeretne autonómiát, és sokan ezt hangoztatják is. Most még az építkezés folyamatában vagyunk, de nem zárom ki, hogy egy megerősödött mozgalom befolyásolhatja a folyamatot, amely a régió autonómiájához vezethet. Néhány évvel ezelőtt senki nem hitte volna, hogy ma már több ezres táborral rendelkező mozgalom lesz, vagy a zászló és a régiós autómatrica ilyen népszerű lesz. Az autonómiapetíció, a tüntetések és a hangsúlyozott netes jelenlét megkerülhetetlenné tette ezt az irányzatot. Minden ellene irányuló lépés ezután csak erősíteni fogja a mozgalmat.

Vessenek véget a boszorkányüldözésnek!

Felháborodásának adott hangot az MTI-hez eljuttatott állásfoglalásban Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke amiatt, hogy a román hatóságok képviselői magyar emberek gyülekezéshez és szimbólumhasználathoz való jogát korlátozták március 10-én, a székely szabadság napján Marosvásárhelyen és március 15-én Kolozsváron. Az RMDSZ elnöke szerint a szabadságjogokat sértő intézményi túlkapások folytán még inkább csökken a magyar közösség amúgy is megingott biztonságérzete. „Nyomatékosan kérjük, hogy Erdély városaiban vessenek véget a magyarság ellen irányuló egyértelmű boszorkányüldözésnek, hiszen evidens, hogy Marosvásárhelyen és Kolozsváron is békésen ünneplő közösségre vetették ki hálójukat a csendőrségi alkalmazottak. Hangsúlyozottan követeljük, hogy a közbiztonság felelősei a közveszélyek elhárításával foglalkozzanak, ne békés embereket bírságoljanak meg, ne az Erdély-zászló vagy székely zászló eltávolítását tekintsék hivatali teendőik kiteljesítésének” – áll a dokumentumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.