A bejelentés, ha megerősítést nyer, azt jelentheti, hogy a phenjani rezsim, szembeszegülve az ENSZ tilalmával és szankcióival, nagy léptekben folytatja egy interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) kifejlesztésére irányuló programját.
A KCNA jelentése szerint Kim a helyszínen, a próbapadon kipróbált hajtómű mellett „nagy örömmel nyugtázta, a sikeres kísérlet hozzájárult ahhoz, hogy fokozni tudják az ellenséges erőkre kíméletlen csapást mérni képes ballisztikus rakéták teljesítményét”.
Az észak-koreai vezetés a múlt héten arról számolt be, hogy sikeresen szimulálta egy ballisztikus rakétának a Föld légkörébe való visszatérését, és hamarosan kísérletet hajthat végre egy nukleáris robbanófejet hordozni képes rakétával.
Phenjan eddig kipróbált, nagy hatótávolságú rakétái folyékony hajtóanyagúak voltak, az országnak nincs technológiája a katonai téren számos előnnyel bíró, szilárd hajtóanyagú rakéták megépítéséhez. Bár ilyen konstrukciójú, KN–08-as típusú, interkontinentális rakétát díszszemléken már többször is felvonultattak, sohasem hajtottak vele végre röpülési kísérletet.
A rezsim az előző hetekben már négy kísérletet végzett rövid és közepes hatótávolságú rakétákkal, válaszul a jelenleg zajló, újabb amerikai–dél-koreai hadgyakorlatra. Kommentátorok szerint e tesztek azt mutatják, hogy Észak-Koreát a március elején életbe léptetett újabb amerikai és ENSZ-szankciók sem tántorítják el a rakétakísérletek folytatásától.
A rendszeres dél-koreai–amerikai hadgyakorlatokra, amelyekben Phenjan egy amerikai megszállás előkészületeit látja, az észak-koreai vezetés rendre háborús retorikával válaszol, és atomtámadással fenyegeti a két országot.
Pak Gun Hje dél-koreai elnök csütörtökön parancsot adott a déli hadseregnek, hogy országszerte erősítse meg a biztonsági intézkedéseket. Az elnök szóvivője szerint Pak elrendelte, a katonák „álljanak teljes készültségben, hogy határozottan szembeszállhassanak Észak-Korea vakmerő provokációival”.
A készültség fokozását az államfő azután rendelte el, hogy a phenjani vezetés szerdán a dél-koreai elnöki hivatal „lángtengerbe és hamuba” borításával fenyegetőzött Szöul és Washington soros hadgyakorlata miatt.