Szexizmus a fejlődő világban

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint 1995 óta alig változott valamit a nők munkaerő-piaci helyzete.

Balogh Roland
2016. 03. 09. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok ázsiai és afrikai ország kisiskolásoknak szánt olvasókönyveiben a nők továbbra is alárendelt szerepet kapnak a férfiakkal szemben: elsősorban anyaként, háziasszonyként jelennek meg, ez pedig károsítja a fiatal iskolás lányok oktatását, énképét – állapítja meg az UNESCO tegnapra időzített felmérése. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének jelentése szerint az, hogy a nőket csak anyaként vagy főző-, illetve házimunkát végző személyként ábrázolják, letöri a lányok ambícióit. A jelentést jegyző Manosz Antoninisz szerint ezekben a tankönyvekben a sikeres üzleti vezetők, bolttulajdonosok, mérnökök, tudósok vagy épp politikusok az esetek túlnyomó többségében férfiak. A tanulmány azt is megállapítja, hogy noha az elmúlt években a fejlődő világban is történtek pozitív változások, a kisiskolásoknak szánt segédeszközökben még mindig elsősorban férfiak szerepelnek illusztrációként. Különösen igaz ez a tudományos, illetve matematikai témájú tankönyvekben.

Az UNESCO szerint különösen a szubszaharai tankönyvek diszkriminálnak. A BBC által is bemutatott példák közül egy Kongói Demokratikus Köztársaságban kiadott tankönyvben a miniszter, a politikus és a parlamenti képviselő is egy-egy férfi. A világszervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy mintegy félmilliárd nő nem tud olvasni a világban, és ez az összes analfabéta kétharmada. Egy összeállításukban azt a tíz országot – Niger, Szomália, Mali, Közép-afrikai Köztársaság, Jemen, Kongói Demokratikus Köztársaság, Afganisztán, Elefántcsontpart, Csád és a Comore-szigetek – is megnevezték, ahol a legnehezebb sorsa van egy ma születő lánynak érvényesülési szempontból.

Egy másik, ugyancsak nőnapon kiadott tanulmány szerint a nők munkaerő-piaci helyzete tulajdonképpen alig változott valamit az elmúlt két évtizedben. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) arról tájékoztatott, hogy a férfiak és a nők foglalkoztatási aránya mindössze 0,6 százalékot változott a nők javára 1995 óta. Arról is írtak, hogy noha több helyen is könnyebb munkát vállalni nőként, de a minőségi, vezetői munkakörökre továbbra sincs esélyük sokaknak. Az ILO 178 országban elvégzett felmérése szerint a nők hamarabb vesztik el az állásukat, és többen munkanélküliek, mint a férfiak. A világban jelenleg a munkaképes nők 6,2 százaléka állástalan, míg a férfiaknál ez az arány mindössze 5,5 százalék. Emellett hasonló a helyzet a ki nem fizetett túlórák esetében is, ráadásul a nők abból is többet vállalnak a férfiaknál.

Az amerikai Grant Thornton tanácsadó vállalat felmérése szerint az elmúlt öt évben három százalékkal növekedett a nők aránya a vezető üzleti pozíciókban, így arányuk az összeshez viszonyítva 24 százalék. Adatok szerint Oroszországban van a legtöbb nő vezetői pozícióban, arányuk a Fülöp-szigeteken és Litvániában is magas. A sereghajtó Japánban a vezetői posztok mindössze hét százalékát töltik be nők.

Megerőszakoltak és felgyújtottak egy tizenéves lányt Indiában, életéért a főváros, Újdelhi egyik kórházában küzdenek az orvosok, az elkövetőt elfogták – közölte tegnap a rendőrség. Az országban évek óta komoly téma a nőkkel szembeni erőszak kérdése, nem egy bestiális nemi erőszak borzolta már a kedélyeket világszerte. Egyedül 2014-ben több mint kétezer nemi erőszakot jegyeztek fel Újdelhiben, míg országszerte 37 ezer esetet regisztráltak. Segélyszervezetek szerint azonban ezeknek a támadásoknak a nagy része nem is jut a hatóságok tudomására. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.