Szinte biztos, hogy a maláj gép roncsait találták meg

Mindkét darab megfelel a Malaysia Airlines Boeing 777-es típusú gépe bizonyos elemeinek.

MTI
2016. 03. 24. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Darren Chester közlekedési miniszter nyilatkozata szerint a nemrég Ausztráliába szállított roncsdarabokról készült nemzetközi szakértői jelentés megállapította, hogy mindkettő megfelel a Malaysia Airlines Boeing 777-es típusú gépe bizonyos elemeinek.

„Az elemzés arra a megállapításra jutott, hogy a roncsok szinte bizonyosan az MH370-esből valók” – mondta Chester.

Az NBC amerikai tévécsatorna március elején a mozambiki partoknál megtalált első roncsdarabról beszámolva azt jelentette, hogy az a repülőgép hátsó vízszintes vezérsíkja lehet.

A Kuala Lumpurból Pekingbe tartó gép 2014. március 8-án tűnt el 239 emberrel a fedélzetén, és a legutóbbi feltételezések szerint valahol az Indiai-óceán egy távoli pontján zuhanhatott le, Mozambik partjaitól 6000 kilométerre keletre.

A gép után intenzív kutatásokat folytattak Ausztráliától nyugatra az Indiai-óceánon, de tavaly júliusig semmilyen nyomot nem találtak. Akkor azonban a Franciaországhoz tartozó, indiai-óceáni Réunion szigetén partra sodródott egy roncsdarab, és francia szakértők azóta megállapították, hogy az valóban a maláj géphez tartozott.

Ez év március elején derült ki, hogy egy szabadidejében világutazó blogger amerikai jogász, Blaine Gibson – aki saját elmondása szerint az MH370-es roncsai után kutatva a múlt évben beutazta az Indiai-óceán körüli országokat – Mozambikban, a parti fövenyen rátalált egy roncsdarabra. Nem sokkal azután, hogy felfedezése bejárta a világsajtót, egy dél-afrikai tinédzser, Liam Lotter is rájött, hogy az a roncsdarab, amelyre a család decemberi mozambiki vakációján bukkant, szintén az eltűnt maláj géphez tartozhatott.

E két darab megtalálása újabb részlettel szolgálhat az eltűnt maláj gép sorsának feltárásáról, és alátámasztja a hatóságok azon feltételezését, hogy a gép valahol az Indiai-óceánba csapódhatott be. Egyelőre azonban bizonytalan, hogy a két darabon találnak-e olyan nyomot, amely rávezethet arra, pontosan mi történt a repülőgéppel.

A maláj és az ausztrál kormány továbbra is bizakodik a teljes roncs megtalálásában, amely után az Indiai-óceánon kutatnak különleges hajók, víz alatti eszközök és szonártechnológia segítségével. A keresés során a 120 ezer négyzetkilométeres lehetséges becsapódási terület háromnegyedét már átvizsgálták, a kutatás várhatóan júliusban zárul le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.