A 21 éves Otto Warmbier – nem sokkal azelőtt, hogy a turistacsoport elutazott Phenjanból – kihozott egy politikai propagandaplakátot szállodájának abból a részéből, amelyet kizárólag a személyzetnek tartottak fenn. Ez Észak-Koreában államellenes bűntettnek számít.
A diák a phenjani Yanggakdo International Hotelben szállt meg. Már a repülőtéren volt, hogy Kínába utazzon, ott vonták félre a biztonsági ellenőrzésnél. A turistacsoport várt volna rá, de felszólították a csoport többi tagját, hogy szálljon fel a repülőgépre. A gépen egy észak-koreai tisztségviselő azt mondta, hogy Warmbiert „kórházba szállították”. Az utazási iroda később tudta meg, hogy a diákot őrizetbe vették.
Warmbier február végén megjelent a helyi sajtó előtt Phenjanban, beismerte „államellenes” bűnét, és bocsánatért esedezett.
Phenjan azt állítja, hogy Warmbier a washingtoni kormányzat „hallgatólagos támogatásával és befolyása alatt” követte le a bűncselekményt.
Korábban is előfordult, hogy az Észak-Koreában őrizetbe vett külföldiek nyilvánosan beismerték azokat a bűnöket, amelyekkel a hatóságok vádolták, de vallomásukat később, szabadon engedésüket követően visszavonták. Észak-Korea gyakorta tartóztat le turistaként az országba látogató nyugati állampolgárokat. Az Egyesült Államok és Kanada nem is ajánlja, hogy állampolgárai a kommunista országba utazzanak.
Észak-Koreában raboskodik egy kanadai lelkész is, akit életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek felforgatás vádjával. A 60 éves, dél-koreai születésű Hyeon Soo Limet, aki a Fény Koreai Presbiteriánus Egyház torontói lelkésze, tavaly december közepén ítélték el, szintén államellenes bűncselekmények vádjával. A lelkész tavaly januárban utazott Észak-Koreába, ahol rendszeresen segítette egy szanatórium, egy csecsemőotthon és egy árvaház munkáját. Korábban már több mint százszor járt az országban.